NTI Gymnasiet Örebro — gymnasium, betygspoäng 14,0
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
NTI Gymnasiet Örebro i Örebro är en fristående gymnasieskola med 3 nationella program (2 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 3 program med redovisat värde) är 14,0 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,6 poäng. 85,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (14,9 p), lägst El- och energiprogrammet (13,1 p).
Högskoleförberedande program (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2018/19–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Teknikprogrammet | 14,9 | 95,0 % | 85,7 % | 168–235 | 70 |
| Estetiska programmet | – | – | 100,0 % | 135–183 | 10 |
Yrkesprogram (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2018/19–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | 13,1 | 75,0 % | 100,0 % | 95–145 | 70 |
Introduktionsprogram (1)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på NTI Gymnasiet Örebro
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 89,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 15,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — NTI Gymnasiet Örebro, Örebro
NTI Gymnasiet Örebro är ett gymnasium (friskola) belägen i Örebro.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 3 program med redovisat värde) är 14,0 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
85,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 145 och 235 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,3, studiero 5,5 och nöjdhet med skolan 6,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2018/19–2022/23.
Kontakt och adress
Karlsgatan 30, 70341 Örebro
Visa på kartaGymnasieskolor nära NTI Gymnasiet Örebro
- LIA-skolan Örebro
- Drottning Blankas Gymnasieskola Örebro
- Affärsgymnasiet Örebro
- Rudbecksgymnasiet EK
Närliggande skolor i Örebro
Fler skolor i Örebro
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om NTI Gymnasiet Örebro
Vilka gymnasieprogram finns på NTI Gymnasiet Örebro?
NTI Gymnasiet Örebro erbjuder 3 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet, Estetiska programmet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet).
Vad är betygspoängen på NTI Gymnasiet Örebro?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på NTI Gymnasiet Örebro är 14,0 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (14,9 p), lägst El- och energiprogrammet (13,1 p).
Hur många av eleverna på NTI Gymnasiet Örebro blir behöriga till högskolan?
85,0 % av eleverna på NTI Gymnasiet Örebro är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till NTI Gymnasiet Örebro?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 145 och 235 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på NTI Gymnasiet Örebro är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 89,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 15,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på NTI Gymnasiet Örebro?
NTI Gymnasiet Örebro har omkring 160 elever (2025/26).
Mer statistik om NTI Gymnasiet Örebro
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →