NTI Gymnasiet Sundsvall — gymnasium, betygspoäng 12,3
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
NTI Gymnasiet Sundsvall är en fristående gymnasieskola i Sundsvall med 3 nationella program (2 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,3 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,9 poäng. 77,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Estetiska programmet (14,4 p), lägst El- och energiprogrammet (10,0 p).
Högskoleförberedande program (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2018/19–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Teknikprogrammet | 12,6 | 90,0 % | 74,5 % | 223–258 | 70 |
| Estetiska programmet | 14,4 | 86,7 % | 60,0 % | – | 30 |
Yrkesprogram (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2018/19–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | 10,0 | 54,2 % | 55,6 % | – | 60 |
Personal, gymnasiet på NTI Gymnasiet Sundsvall
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
82,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 11,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — NTI Gymnasiet Sundsvall, Sundsvall
NTI Gymnasiet Sundsvall är ett gymnasium (friskola) belägen i Sundsvall.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,3 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,6 poäng.
77,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel) för Teknikprogrammet är 257,5 poäng (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,9, studiero 6,6 och nöjdhet med skolan 6,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2018/19–2022/23.
Kontakt och adress
Kyrkogatan 21, 85232 Sundsvall
Visa på kartaGymnasieskolor nära NTI Gymnasiet Sundsvall
- Realgymnasiet i Sundsvall
- KLARA Teoretiska Gymnasium Sundsvall
- Sundsvalls Gymn. Hedbergska 2
- Sundsvalls Gymn. Hedbergska 4
Närliggande skolor i Sundsvall
Fler skolor i Sundsvall
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om NTI Gymnasiet Sundsvall
Vilka gymnasieprogram finns på NTI Gymnasiet Sundsvall?
NTI Gymnasiet Sundsvall erbjuder 3 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet, Estetiska programmet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet).
Vad är betygspoängen på NTI Gymnasiet Sundsvall?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på NTI Gymnasiet Sundsvall är 12,3 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Estetiska programmet (14,4 p), lägst El- och energiprogrammet (10,0 p).
Hur många av eleverna på NTI Gymnasiet Sundsvall blir behöriga till högskolan?
77,0 % av eleverna på NTI Gymnasiet Sundsvall är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till NTI Gymnasiet Sundsvall?
Antagningspoängen (medel) för Teknikprogrammet är 257,5 poäng (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på NTI Gymnasiet Sundsvall är behöriga?
82,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 11,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på NTI Gymnasiet Sundsvall?
NTI Gymnasiet Sundsvall har omkring 160 elever (2025/26).
Mer statistik om NTI Gymnasiet Sundsvall
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →