Nyköpings gymnasium Nico — gymnasium, betygspoäng 13,1
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Nyköpings gymnasium Nico är en kommunal gymnasieskola i Nyköping med 6 nationella program (4 högskoleförberedande program, 2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 6 program med redovisat värde) är 13,1 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng. 60,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (14,5 p), lägst Försäljnings- och serviceprogrammet (12,0 p).
Högskoleförberedande program (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | 14,5 | 95,3 % | 87,1 % | 193–242 | 240 |
| Estetiska programmet | – | – | – | – | 10 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | – | – | – | – | 10 |
| Naturvetenskapsprogrammet | – | – | – | 320–320 | – |
Yrkesprogram (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Försäljnings- och serviceprogrammet | 12,0 | 32,4 % | 80,6 % | 93–183 | 80 |
| Vård- och omsorgsprogrammet | 12,7 | 52,4 % | 87,5 % | 85–179 | 60 |
Introduktionsprogram (1)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 20 elever
Personal, gymnasiet på Nyköpings gymnasium Nico
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 94,1 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 14,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Nyköpings gymnasium Nico, Nyköping
Nyköpings gymnasium Nico är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Nyköping.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 6 program med redovisat värde) är 13,1 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,8 poäng.
60,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 179 och 320 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,3, studiero 6,0 och nöjdhet med skolan 6,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22–2022/23.
Kontakt och adress
Västra Storgatan 40, 61132 Nyköping
http://www.nykoping.se/Nykopings-gymnasium
Visa på kartaGymnasieskolor nära Nyköpings gymnasium Nico
- Realgymnasiet Nyköping
- Nyköpings Enskilda Gymnasium
- Nyköping Strand Utbildn.center
- LBS Kreativa Gymnasiet Nyköping
Närliggande skolor i Nyköping
Fler skolor i Nyköping
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Nyköpings gymnasium Nico
Vilka gymnasieprogram finns på Nyköpings gymnasium Nico?
Nyköpings gymnasium Nico erbjuder 6 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Estetiska programmet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (Försäljnings- och serviceprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Nyköpings gymnasium Nico?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Nyköpings gymnasium Nico är 13,1 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (14,5 p), lägst Försäljnings- och serviceprogrammet (12,0 p).
Hur många av eleverna på Nyköpings gymnasium Nico blir behöriga till högskolan?
60,0 % av eleverna på Nyköpings gymnasium Nico är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Nyköpings gymnasium Nico?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 179 och 320 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Nyköpings gymnasium Nico är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 94,1 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 14,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Nyköpings gymnasium Nico?
Nyköpings gymnasium Nico har omkring 400 elever (2025/26).
Mer statistik om Nyköpings gymnasium Nico
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →