Nynässkolan 7-9 — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 7–9
I Gävle finns Nynässkolan 7-9, en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 217,8 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 23,5 poäng sedan läsåret 2019/20. 82,8 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Lärarbehörigheten är hög — 78,6 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 194,3 | 185,5 | 192,6 | 197,1 | 185,2 | 210,5 | 217,8 |
SALSA: presterar Nynässkolan 7-9 som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 22 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 207 p · Faktiskt: 185 p · Avvikelse: -22 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Nynässkolan 7-9 ligger 22 poäng under förväntan för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 207 poäng och skolan nådde 185 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Nynässkolan 7-9
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
78,6 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet i ämnet (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 10,3 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Nynässkolan 7-9, Gävle
Nynässkolan 7-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Gävle.
Skolans meritvärde är 217,8 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 11,9 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 221,1 poäng är meritvärdet lägre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 22 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 207 poäng och skolan nådde 185 poäng.
Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2019/20 — från 194,3 till 217,8 poäng, en förbättring med 23,5 poäng.
Lärarbehörigheten är 78,6 %, något över rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är 82,8 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,7, studiero 5,4 och nöjdhet med skolan 6,5. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Hälsingegatan 2, 80251 Gävle
http://www.gavle.se/Nynasskolan
Visa på kartaLiknande skolor i Gävle
Skolor i Gävle med liknande meritvärde
Fler skolor i Gävle
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Nynässkolan 7-9
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Hem- och konsumentkunskap. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Historia, Kemi, Samhällskunskap, Idrott och hälsa, Matematik, Svenska som andraspråk.
Vanliga frågor om Nynässkolan 7-9
Vad är meritvärdet på Nynässkolan 7-9?
Meritvärdet på Nynässkolan 7-9 är 217,8 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Nynässkolan 7-9 placerar sig under rikssnittet med 11,9 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Nynässkolan 7-9 är behöriga?
På Nynässkolan 7-9 har 78,6 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Nynässkolan 7-9?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Nynässkolan 7-9 22 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 207, faktiskt 185 poäng).
Vilken typ av skola är Nynässkolan 7-9?
Nynässkolan 7-9 är en kommunal skola i Gävle (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Nynässkolan 7-9?
På Nynässkolan 7-9 är 82,8 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Nynässkolan 7-9?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,7, studiero 5,4 och nöjdhet med skolan 6,5. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Nynässkolan 7-9
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — hem- och konsumentkunskap
- Se alla skolor i Sverige — moderna språk
- Se alla skolor i Sverige — bild
- Skolor i Gävle — hem- och konsumentkunskap
- Skolor i Gävle — moderna språk
- Skolor i Gävle — bild
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →