Örnsköldsviks Gymnasium Lambda — gymnasium, betygspoäng 14,3
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Örnsköldsviks Gymnasium Lambda är en kommunal gymnasieskola i Örnsköldsvik med 3 nationella program (1 högskoleförberedande program, 2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 3 program med redovisat värde) är 14,3 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng. 92,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (14,5 p), lägst Hantverksprogrammet (14,0 p).
Högskoleförberedande program (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | 14,5 | 92,9 % | 85,8 % | – | 280 |
Yrkesprogram (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Frisör- och stylistprogrammet | – | – | – | – | 10 |
| Hantverksprogrammet | 14,0 | – | – | – | – |
Personal, gymnasiet på Örnsköldsviks Gymnasium Lambda
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 99,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 13,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Örnsköldsviks Gymnasium Lambda, Örnsköldsvik
Örnsköldsviks Gymnasium Lambda är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Örnsköldsvik.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 3 program med redovisat värde) är 14,3 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,4 poäng.
92,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,8, studiero 6,9 och nöjdhet med skolan 7,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Viktoriaesplanaden 31, 89134 Örnsköldsvik
https://www.ornskoldsvik.se/utbildning-och-barnomsorg/gymnasieelever/gymnasiet
Visa på kartaGymnasieskolor nära Örnsköldsviks Gymnasium Lambda
- Örnsköldsviks Gymnasium Alfa
- Örnsköldsviks Gymnasium Omega
- Örnsköldsviks Gymnasium Delta
- Höga kustens teoretiska gymnasium
Närliggande skolor i Örnsköldsvik
Fler skolor i Örnsköldsvik
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Örnsköldsviks Gymnasium Lambda
Vilka gymnasieprogram finns på Örnsköldsviks Gymnasium Lambda?
Örnsköldsviks Gymnasium Lambda erbjuder 3 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet); yrkesprogram (Frisör- och stylistprogrammet, Hantverksprogrammet).
Vad är betygspoängen på Örnsköldsviks Gymnasium Lambda?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Örnsköldsviks Gymnasium Lambda är 14,3 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (14,5 p), lägst Hantverksprogrammet (14,0 p).
Hur många av eleverna på Örnsköldsviks Gymnasium Lambda blir behöriga till högskolan?
92,9 % av eleverna på Örnsköldsviks Gymnasium Lambda är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur många lärare på Örnsköldsviks Gymnasium Lambda är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 99,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 13,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Vilken typ av skola är Örnsköldsviks Gymnasium Lambda?
Örnsköldsviks Gymnasium Lambda är en kommunal skola i Örnsköldsvik (Gymnasium).
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Örnsköldsviks Gymnasium Lambda?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,8, studiero 6,9 och nöjdhet med skolan 7,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Örnsköldsviks Gymnasium Lambda
← Se alla skolor i Örnsköldsvik
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →