Betygskartan
Meny

Osbecksgymnasiet RO1 — gymnasium, betygspoäng 14,0

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Laholm

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Osbecksgymnasiet RO1 i Laholm är en kommunal gymnasieskola med 8 nationella program (4 högskoleförberedande program, 4 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (6 av 8 program med redovisat värde) är 14,0 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 14,0 poäng. 81,2 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

14,0 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2023/24–2024/25 + 0,1 mot snittet för alla program (oviktat)
81,2 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 5 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. -0,6 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
87,5 % Behöriga lärare + 9,8 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
300 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,2 p), lägst El- och energiprogrammet (12,5 p).

Högskoleförberedande program (4)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2019/20–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Ekonomiprogrammet 13,6 88,9 % 88,2 % 195–253 70
Samhällsvetenskapsprogrammet 14,4 90,6 % 83,9 % 148–227 40
Teknikprogrammet 14,6 93,3 % 86,7 % 193–240 30
Naturvetenskapsprogrammet 15,2 87,5 % 76,5 % 210–273 20

Yrkesprogram (4)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2019/20–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Barn- och fritidsprogrammet 13,7 – – 123–197 40
El- och energiprogrammet 12,5 45,5 % 95,2 % 145–187 40
Fordons- och transportprogrammet – – – 135–188 10
Industritekniska programmet – – – 100–124 10
Introduktionsprogram (4)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 20 elever
  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 20 elever
  • Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Osbecksgymnasiet RO1

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

87,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 7,5 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,5 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,3 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
6,8 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Osbecksgymnasiet RO1, Laholm

Osbecksgymnasiet RO1 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Laholm.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (6 av 8 program med redovisat värde) är 14,0 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

81,2 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 124 och 273 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,5, studiero 6,3 och nöjdhet med skolan 6,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2019/20–2022/23.

Kontakt och adress

Skottegränd 3, 31231 Laholm

0430-15000

https://www.laholm.se/

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Osbecksgymnasiet RO1

Närliggande skolor i Laholm och Hallands län

Fler skolor i Laholm

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Osbecksgymnasiet RO1

Vilka gymnasieprogram finns på Osbecksgymnasiet RO1?

Osbecksgymnasiet RO1 erbjuder 8 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (Barn- och fritidsprogrammet, El- och energiprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, Industritekniska programmet).

Vad är betygspoängen på Osbecksgymnasiet RO1?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Osbecksgymnasiet RO1 är 14,0 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,2 p), lägst El- och energiprogrammet (12,5 p).

Hur många av eleverna på Osbecksgymnasiet RO1 blir behöriga till högskolan?

81,2 % av eleverna på Osbecksgymnasiet RO1 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Osbecksgymnasiet RO1?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 124 och 273 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Osbecksgymnasiet RO1 är behöriga?

87,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 7,5 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Osbecksgymnasiet RO1?

Osbecksgymnasiet RO1 har omkring 300 elever (2025/26).

Mer statistik om Osbecksgymnasiet RO1

← Se alla skolor i Laholm

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →