Betygskartan
Meny

Österänggymnasiet 63 — gymnasium, betygspoäng 13,1

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Kristianstad

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Österänggymnasiet 63 är en kommunal gymnasieskola i Kristianstad med 2 nationella program (1 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,1 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,4 poäng. 81,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

13,1 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2023/24–2024/25 -0,9 mot snittet för alla program (oviktat)
81,0 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över det enda programmet med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. -0,8 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
90,9 % Behöriga lärare + 13,2 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
180 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (14,1 p), lägst Industritekniska programmet (12,0 p).

Högskoleförberedande program (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Teknikprogrammet 14,1 81,0 % 64,4 % 210–268 140

Yrkesprogram (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Industritekniska programmet 12,0 – – 88–198 40
Introduktionsprogram (1)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Österänggymnasiet 63

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är hög — 90,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 11,5 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

9,2 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,9 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
7,7 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +1,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
7,9 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +0,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Österänggymnasiet 63, Kristianstad

Österänggymnasiet 63 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Kristianstad.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,1 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,9 poäng.

81,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 198 och 268 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 9,2, studiero 7,7 och nöjdhet med skolan 7,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Sjövägen 30, 29143 Kristianstad

044-136502

http://www.kristianstad.se/osteranggymnasiet

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Österänggymnasiet 63

Närliggande skolor i Kristianstad

Fler skolor i Kristianstad

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Österänggymnasiet 63

Vilka gymnasieprogram finns på Österänggymnasiet 63?

Österänggymnasiet 63 erbjuder 2 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet); yrkesprogram (Industritekniska programmet).

Vad är betygspoängen på Österänggymnasiet 63?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Österänggymnasiet 63 är 13,1 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (14,1 p), lägst Industritekniska programmet (12,0 p).

Hur många av eleverna på Österänggymnasiet 63 blir behöriga till högskolan?

81,0 % av eleverna på Österänggymnasiet 63 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Österänggymnasiet 63?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 198 och 268 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Österänggymnasiet 63 är behöriga?

Lärarbehörigheten är hög — 90,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 11,5 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Österänggymnasiet 63?

Österänggymnasiet 63 har omkring 180 elever (2025/26).

Mer statistik om Österänggymnasiet 63

← Se alla skolor i Kristianstad

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →