Råsslaskolan 1 — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Norrköping · Kolmården
Grundskola åk 4–9
I Kolmården finns Råsslaskolan 1, en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 225,1 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 9,8 poäng sedan läsåret 2019/20. 90,9 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26).
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 234,9 | 214,3 | 216,8 | 236,9 | 232,2 | 233,2 | 225,1 |
SALSA: presterar Råsslaskolan 1 som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade i linje med vad elevernas bakgrund förutspår (läsåret 2023/24).
Förväntat: 236 p · Faktiskt: 232 p · Avvikelse: -4 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Baserat på elevernas bakgrund (föräldrarnas utbildning, andel nyinvandrade elever och andel pojkar) förväntades ett meritvärde på 236 poäng. Råsslaskolan 1 uppnådde 232 poäng — i linje med förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Råsslaskolan 1
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
65,0 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 11,2 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Råsslaskolan 1, Norrköping
Råsslaskolan 1 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Kolmården. Skolan tillhör Norrköping kommun.
Skolans meritvärde är 225,1 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 4,6 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 225,7 poäng ligger meritvärdet på samma nivå.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan i linje med förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 236 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 234,9 till 225,1 poäng, en minskning med 9,8 poäng.
Lärarbehörigheten på 65,0 % är något under rikssnittet på 73,3 %.
90,9 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram — över rikssnittet på 83,5 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,7, studiero 4,8 och nöjdhet med skolan 5,4. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Råsslavägen 20, 61633 Kolmården
Visa på kartaLiknande skolor i Norrköping
- Lärande Grundskola Södra 223,2 p
- Nordic International School Norrköping 220,9 p
- Vittra Röda stan 229,4 p
- Djäkneparksskolan 1 231,1 p
Skolor i Norrköping med liknande meritvärde
Fler skolor i Norrköping
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Råsslaskolan 1
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Hem- och konsumentkunskap, Slöjd, Bild. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Biologi, Matematik.
Vanliga frågor om Råsslaskolan 1
Vad är meritvärdet på Råsslaskolan 1?
Meritvärdet på Råsslaskolan 1 är 225,1 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Råsslaskolan 1 placerar sig under rikssnittet med 4,6 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Råsslaskolan 1 är behöriga?
På Råsslaskolan 1 har 65,0 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Råsslaskolan 1?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Råsslaskolan 1 i linje med förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24.
Vilken typ av skola är Råsslaskolan 1?
Råsslaskolan 1 är en kommunal skola i Norrköping (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Råsslaskolan 1?
På Råsslaskolan 1 är 90,9 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Råsslaskolan 1?
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,7, studiero 4,8 och nöjdhet med skolan 5,4. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Råsslaskolan 1
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — hem- och konsumentkunskap
- Se alla skolor i Sverige — slöjd
- Se alla skolor i Sverige — bild
- Skolor i Norrköping — hem- och konsumentkunskap
- Skolor i Norrköping — slöjd
- Skolor i Norrköping — bild
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →