Renforsskolan — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 7–9 · Anpassad grundskola åk 7–9
Renforsskolan är en kommunal skola (grundskola) i Vindeln med ett meritvärde på 196,8 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 12,5 poäng sedan läsåret 2019/20. 86,4 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Lärarbehörigheten är 61,1 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 209,3 | 210,9 | 209,3 | 213,6 | 201,8 | 199,9 | 196,8 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen.
SALSA: presterar Renforsskolan som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 23 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 225 p · Faktiskt: 202 p · Avvikelse: -23 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Renforsskolan ligger 23 poäng under förväntan för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 225 poäng och skolan nådde 202 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Renforsskolan
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
61,1 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare, vilket är under rikssnittet på 73,3 %.
Skolan har i genomsnitt 8,6 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Renforsskolan, Vindeln
Renforsskolan är en grundskola (kommunal skola) belägen i Vindeln.
Skolans meritvärde är 196,8 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 32,9 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 196,8 poäng ligger meritvärdet på samma nivå.
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 23 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 225 poäng och skolan nådde 202 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 209,3 till 196,8 poäng, en minskning med 12,5 poäng.
Lärarbehörigheten är 61,1 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.
Gymnasiebehörigheten är 86,4 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,3, studiero 5,6 och nöjdhet med skolan 5,7. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Storvägen 40, 92232 Vindeln
Visa på kartaSkolor nära Renforsskolan
Närliggande skolor i Vindeln
Fler skolor i Vindeln
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Renforsskolan
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Hem- och konsumentkunskap, Historia, Teknik, Religionskunskap, Musik, Samhällskunskap, Biologi, Geografi, Matematik, Fysik, Kemi, Idrott och hälsa.
Vanliga frågor om Renforsskolan
Vad är meritvärdet på Renforsskolan?
Meritvärdet på Renforsskolan är 196,8 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Renforsskolan placerar sig under rikssnittet med 32,9 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Renforsskolan är behöriga?
På Renforsskolan har 61,1 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Renforsskolan?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Renforsskolan 23 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 225, faktiskt 202 poäng).
Vilken typ av skola är Renforsskolan?
Renforsskolan är en kommunal skola i Vindeln (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Renforsskolan?
På Renforsskolan är 86,4 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Renforsskolan?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,3, studiero 5,6 och nöjdhet med skolan 5,7. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Renforsskolan
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →