Betygskartan
Meny

Ridsportsgymnasiet — gymnasium, betygspoäng 18,9

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Hallstahammar · Strömsholm

Gymnasium Friskola

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Ridsportsgymnasiet är en fristående gymnasieskola i Strömsholm med 1 nationellt program (1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 18,9 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 18,9 poäng. 82,8 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

18,9 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 + 5,0 mot snittet för alla program (oviktat)
82,8 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över det enda programmet med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. Bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval
44,3 % Behöriga lärare -33,4 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
100 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Yrkesprogram (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Naturbruksprogrammet 18,9 82,8 % 100,0 % 298–312 100

Personal, gymnasiet på Ridsportsgymnasiet

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är 44,3 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 14,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,2 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
5,8 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,7 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
8,7 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) +1,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Ridsportsgymnasiet, Hallstahammar

Ridsportsgymnasiet är ett gymnasium (friskola) belägen i Strömsholm. Skolan tillhör Hallstahammar kommun.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 18,9 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 5,0 poäng.

82,8 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Antagningspoängen (medel) för Naturbruksprogrammet är 311,9 poäng (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,2, studiero 5,8 och nöjdhet med skolan 8,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Stallbacken 6, 73494 Strömsholm

0220-45105

http://www.stromsholm.com

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Ridsportsgymnasiet

Närliggande skolor i Hallstahammar och Västmanlands län

Fler skolor i Hallstahammar

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Ridsportsgymnasiet

Vilka gymnasieprogram finns på Ridsportsgymnasiet?

Ridsportsgymnasiet erbjuder 1 nationellt program: yrkesprogram (Naturbruksprogrammet).

Vad är betygspoängen på Ridsportsgymnasiet?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Ridsportsgymnasiet är 18,9 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

Hur många av eleverna på Ridsportsgymnasiet blir behöriga till högskolan?

82,8 % av eleverna på Ridsportsgymnasiet är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Hur höga är antagningspoängen till Ridsportsgymnasiet?

Antagningspoängen (medel) för Naturbruksprogrammet är 311,9 poäng (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Ridsportsgymnasiet är behöriga?

Lärarbehörigheten är 44,3 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 14,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Ridsportsgymnasiet?

Ridsportsgymnasiet har omkring 100 elever (2025/26).

Mer statistik om Ridsportsgymnasiet

← Se alla skolor i Hallstahammar

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →