Rudbecksgymnasiet 1 — gymnasium, betygspoäng 13,7
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Rudbecksgymnasiet 1 är en kommunal gymnasieskola i Tidaholm med 9 nationella program (5 högskoleförberedande program, 4 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 9 program med redovisat värde) är 13,7 poäng (2022/23–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng. 100,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Samhällsvetenskapsprogrammet (14,7 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (12,5 p).
Högskoleförberedande program (5)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2020/21–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | – | – | – | 205–268 | 30 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 14,7 | 100,0 % | 78,6 % | 135–216 | 30 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 14,0 | 100,0 % | 66,7 % | 178–257 | 20 |
| Teknikprogrammet | – | – | – | – | 10 |
| Estetiska programmet | – | – | – | 143–161 | – |
Yrkesprogram (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2020/21–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Fordons- och transportprogrammet | 12,5 | – | 78,6 % | 90–172 | 50 |
| Industritekniska programmet | – | – | – | 133–174 | 30 |
| El- och energiprogrammet | – | – | – | 148–221 | 20 |
| Vård- och omsorgsprogrammet | – | – | – | – | 10 |
Personal, gymnasiet på Rudbecksgymnasiet 1
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
86,1 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 9,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Rudbecksgymnasiet 1, Tidaholm
Rudbecksgymnasiet 1 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Tidaholm.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 9 program med redovisat värde) är 13,7 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
100,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 161 och 268 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,9, studiero 7,1 och nöjdhet med skolan 7,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2020/21–2022/23.
Kontakt och adress
Vulcans väg 6, 52234 Tidaholm
https://www.tidaholm.se/forskolaskolaochutbildning/rudbecksgymnasiet.923.html
Visa på kartaGymnasieskolor nära Rudbecksgymnasiet 1
- Rudbecksgymnasiet 2
- Ållebergsgymnasiet anpassad gymnasieskola
- Ållebergsgymnasiet B
- Ållebergsgymnasiet C
Närliggande skolor i Tidaholm och Västra Götalands län
Fler skolor i Tidaholm
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Rudbecksgymnasiet 1
Vilka gymnasieprogram finns på Rudbecksgymnasiet 1?
Rudbecksgymnasiet 1 erbjuder 9 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet, Estetiska programmet); yrkesprogram (Fordons- och transportprogrammet, Industritekniska programmet, El- och energiprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Rudbecksgymnasiet 1?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Rudbecksgymnasiet 1 är 13,7 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Samhällsvetenskapsprogrammet (14,7 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (12,5 p).
Hur många av eleverna på Rudbecksgymnasiet 1 blir behöriga till högskolan?
100,0 % av eleverna på Rudbecksgymnasiet 1 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Rudbecksgymnasiet 1?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 161 och 268 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Rudbecksgymnasiet 1 är behöriga?
86,1 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 9,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Rudbecksgymnasiet 1?
Rudbecksgymnasiet 1 har omkring 180 elever (2025/26).
Mer statistik om Rudbecksgymnasiet 1
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →