RyssbyGymnasiet — gymnasium, betygspoäng 13,9
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Ljungby · Ryssby
Gymnasieskola
RyssbyGymnasiet i Ryssby är en fristående gymnasieskola med 2 nationella program (2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,9 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,6 poäng. 56,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Restaurang- och livsmedelsprogrammet (14,7 p), lägst Naturbruksprogrammet (13,0 p).
Yrkesprogram (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Naturbruksprogrammet | 13,0 | 42,2 % | 82,5 % | 135–211 | 150 |
| Restaurang- och livsmedelsprogrammet | 14,7 | 70,6 % | 75,0 % | 200–241 | 60 |
Introduktionsprogram (1)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på RyssbyGymnasiet
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
81,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 7,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — RyssbyGymnasiet, Ljungby
RyssbyGymnasiet är ett gymnasium (friskola) belägen i Ryssby. Skolan tillhör Ljungby kommun.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,9 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
56,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 211 och 241 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,5, studiero 6,2 och nöjdhet med skolan 8,2. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Kungsvägen 36, 34176 Ryssby
Visa på kartaGymnasieskolor nära RyssbyGymnasiet
Närliggande skolor i Ljungby
Fler skolor i Ljungby
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om RyssbyGymnasiet
Vilka gymnasieprogram finns på RyssbyGymnasiet?
RyssbyGymnasiet erbjuder 2 nationella program: yrkesprogram (Naturbruksprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet).
Vad är betygspoängen på RyssbyGymnasiet?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på RyssbyGymnasiet är 13,9 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Restaurang- och livsmedelsprogrammet (14,7 p), lägst Naturbruksprogrammet (13,0 p).
Hur många av eleverna på RyssbyGymnasiet blir behöriga till högskolan?
56,4 % av eleverna på RyssbyGymnasiet är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Hur höga är antagningspoängen till RyssbyGymnasiet?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 211 och 241 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på RyssbyGymnasiet är behöriga?
81,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 7,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på RyssbyGymnasiet?
RyssbyGymnasiet har omkring 210 elever (2025/26).
Mer statistik om RyssbyGymnasiet
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →