Sannerudsskolan 7-9 — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 7–9
I Kil finns Sannerudsskolan 7-9, en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 220,6 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 31,8 poäng sedan läsåret 2019/20. 89,4 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26).
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 188,8 | 203,9 | 205,8 | 202,4 | 200,2 | 220,1 | 220,6 |
SALSA: presterar Sannerudsskolan 7-9 som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 20 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 220 p · Faktiskt: 200 p · Avvikelse: -20 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 220 poäng. Sannerudsskolan 7-9 uppnådde 200 poäng — 20 poäng under förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Sannerudsskolan 7-9
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
67,5 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 11,2 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Sannerudsskolan 7-9, Kil
Sannerudsskolan 7-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Kil.
Skolans meritvärde är 220,6 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 9,1 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 220,6 poäng ligger meritvärdet på samma nivå.
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 20 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 220 poäng och skolan nådde 200 poäng.
Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2019/20 — från 188,8 till 220,6 poäng, en förbättring med 31,8 poäng.
Lärarbehörigheten på 67,5 % är något under rikssnittet på 73,3 %.
89,4 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram — över rikssnittet på 83,5 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 4,8 och nöjdhet med skolan 6,0. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,2. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Karlslundsgatan 6, 66530 Kil
https://www.kil.se/Skola--barnomsorg/Skola-6-16-ar/Sannerudsskolan-Ar-7-9/
Visa på kartaSkolor nära Sannerudsskolan 7-9
Närliggande skolor i Kil
Fler skolor i Kil
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Sannerudsskolan 7-9
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Hem- och konsumentkunskap. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Biologi, Samhällskunskap, Svenska, Fysik, Kemi, Moderna språk, Matematik.
Vanliga frågor om Sannerudsskolan 7-9
Vad är meritvärdet på Sannerudsskolan 7-9?
Meritvärdet på Sannerudsskolan 7-9 är 220,6 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Sannerudsskolan 7-9 placerar sig under rikssnittet med 9,1 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Sannerudsskolan 7-9 är behöriga?
På Sannerudsskolan 7-9 har 67,5 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Sannerudsskolan 7-9?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Sannerudsskolan 7-9 20 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 220, faktiskt 200 poäng).
Vilken typ av skola är Sannerudsskolan 7-9?
Sannerudsskolan 7-9 är en kommunal skola i Kil (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Sannerudsskolan 7-9?
På Sannerudsskolan 7-9 är 89,4 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Sannerudsskolan 7-9?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 4,8 och nöjdhet med skolan 6,0. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,2. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Sannerudsskolan 7-9
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →