Betygskartan
Meny

Sinntorpsskolan 4-9 — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Mölndal · Lindome

Grundskola Kommunal

Grundskola åk 4–9 · Fritidshem

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

Sinntorpsskolan 4-9 i Lindome är en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 209,2 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 41,9 poäng sedan läsåret 2019/20. 81,7 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Lärarbehörigheten är hög — 84,1 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.

209,2 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 -20,5 mot rikssnittet -27,4 mot kommunsnittet
84,1 % Behöriga lärare + 10,8 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 209,2 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

81,7 % Yrkesprogram (YR)
80,3 % Estetiska (ES)
80,3 % SA / EK / HU
78,9 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

12,8 NP Svenska
13,4 NP Matematik
15,9 NP Engelska

Meritvärde över tid

↓41,9 sedan 2019/20
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
251,1234,5219,3231,9224,5231,7209,2

Betyg i årskurs 6

Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).

61,3 % Godkänt betyg (lägst E) i alla ämnen, åk 6 (2024/25)
80 Elever i åk 6 med betyg (2024/25)

Mer om åk 6 på Sinntorpsskolan 4-9 →

SALSA: presterar Sinntorpsskolan 4-9 som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade under förväntan 2023/24SALSA ?

Skolan presterade 18 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).

Förväntat: 243 p · Faktiskt: 224 p · Avvikelse: -18 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen. Skolverket avrundar värdena var för sig, så avvikelsen kan skilja en poäng från differensen.

Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 243 poäng. Sinntorpsskolan 4-9 uppnådde 224 poäng — 18 poäng under förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Sinntorpsskolan 4-9

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Lärarbehörigheten på Sinntorpsskolan 4-9 är hög: 84,1 % jämfört med rikssnittet på 73,3 %.

Skolan har i genomsnitt 11,9 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,3 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,8)
5,2 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (5,7)
5,1 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -1,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,7)
4,0 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -1,9 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (5,9)

Sammanfattning — Sinntorpsskolan 4-9, Mölndal

Sinntorpsskolan 4-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Lindome. Skolan tillhör Mölndal kommun.

Skolans meritvärde är 209,2 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 20,5 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 236,6 poäng är meritvärdet lägre.

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 18 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 243 poäng och skolan nådde 224 poäng.

Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 251,1 till 209,2 poäng, en minskning med 41,9 poäng.

Lärarbehörigheten på skolan är hög — 84,1 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, är legitimerade och behöriga, att jämföra med rikssnittet på 73,3 %.

Gymnasiebehörigheten är 81,7 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,3, studiero 5,2 och nöjdhet med skolan 4,0. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Industrivägen 30, 43736 Lindome

031-3152009

http://www.molndal.se

Visa på karta

Liknande skolor i Mölndal

Skolor i Mölndal med liknande meritvärde

Fler skolor i Mölndal

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Sinntorpsskolan 4-9

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Musik. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Samhällskunskap, Moderna språk, Idrott och hälsa, Matematik.

Vanliga frågor om Sinntorpsskolan 4-9

Vad är meritvärdet på Sinntorpsskolan 4-9?

Meritvärdet på Sinntorpsskolan 4-9 är 209,2 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Sinntorpsskolan 4-9 placerar sig under rikssnittet med 20,5 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Sinntorpsskolan 4-9 är behöriga?

På Sinntorpsskolan 4-9 har 84,1 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Sinntorpsskolan 4-9?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Sinntorpsskolan 4-9 18 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 243, faktiskt 224 poäng).

Vilken typ av skola är Sinntorpsskolan 4-9?

Sinntorpsskolan 4-9 är en kommunal skola i Mölndal (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Sinntorpsskolan 4-9?

På Sinntorpsskolan 4-9 är 81,7 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Sinntorpsskolan 4-9?

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,3, studiero 5,2 och nöjdhet med skolan 4,0. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Mer statistik om Sinntorpsskolan 4-9

← Se alla skolor i Mölndal

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →