Betygskartan
Meny

Stadsparksskolan 7-9 — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Partille

Grundskola Kommunal

Grundskola åk 7–9

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

I Partille finns Stadsparksskolan 7-9, en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 233,1 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 6,7 poäng sedan läsåret 2019/20. Gymnasiebehörigheten är 74,5 %, vilket är under rikssnittet.

233,1 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 +3,4 mot rikssnittet -7,9 mot kommunsnittet
77,4 % Behöriga lärare + 4,1 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 233,1 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

74,5 % Yrkesprogram (YR)
73,5 % Estetiska (ES)
71,6 % SA / EK / HU
69,6 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

13,1 NP Svenska
10,7 NP Matematik
15,2 NP Engelska

Meritvärde över tid

↑6,7 sedan 2019/20
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
226,4213,9231,7223,0228,8223,7233,1

SALSA: presterar Stadsparksskolan 7-9 som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade som förväntat 2023/24SALSA ?

Skolan presterade i linje med vad elevernas bakgrund förutspår (läsåret 2023/24).

Förväntat: 228 p · Faktiskt: 229 p · Avvikelse: +1 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.

Baserat på elevernas bakgrund (föräldrarnas utbildning, andel nyinvandrade elever och andel pojkar) förväntades ett meritvärde på 228 poäng. Stadsparksskolan 7-9 uppnådde 229 poäng — i linje med förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Stadsparksskolan 7-9

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

77,4 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet i ämnet (rikssnitt: 73,3 %).

Skolan har i genomsnitt 10,6 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,2 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,0)
5,7 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (5,8)
6,6 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,8)
5,8 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,3)

Sammanfattning — Stadsparksskolan 7-9, Partille

Stadsparksskolan 7-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Partille.

Skolans meritvärde är 233,1 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 3,4 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 241,0 poäng är meritvärdet lägre.

Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan i linje med förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 228 poäng.

Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2019/20 — från 226,4 till 233,1 poäng, en förbättring med 6,7 poäng.

Lärarbehörigheten är 77,4 %, något över rikssnittet på 73,3 %.

Gymnasiebehörigheten är 74,5 %, under rikssnittet på 83,5 %. Det innebär att fler elever än genomsnittet saknar behörighet att söka gymnasiets yrkesprogram.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,2, studiero 5,7 och nöjdhet med skolan 5,8. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Gamla Kronvägen 66B, 43333 Partille

031-7921000

http://www.partille.se

Visa på karta

Liknande skolor i Partille

Skolor i Partille med liknande meritvärde

Fler skolor i Partille

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Stadsparksskolan 7-9

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Slöjd, Musik, Idrott och hälsa, Hem- och konsumentkunskap, Kemi. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Matematik, Svenska som andraspråk.

Vanliga frågor om Stadsparksskolan 7-9

Vad är meritvärdet på Stadsparksskolan 7-9?

Meritvärdet på Stadsparksskolan 7-9 är 233,1 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Stadsparksskolan 7-9 placerar sig över rikssnittet med 3,4 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Stadsparksskolan 7-9 är behöriga?

På Stadsparksskolan 7-9 har 77,4 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Stadsparksskolan 7-9?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Stadsparksskolan 7-9 i linje med förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24.

Vilken typ av skola är Stadsparksskolan 7-9?

Stadsparksskolan 7-9 är en kommunal skola i Partille (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Stadsparksskolan 7-9?

På Stadsparksskolan 7-9 är 74,5 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Stadsparksskolan 7-9?

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,2, studiero 5,7 och nöjdhet med skolan 5,8. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Mer statistik om Stadsparksskolan 7-9

← Se alla skolor i Partille

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →