Betygskartan
Meny

Stagneliusskolan B — gymnasium, betygspoäng 13,7

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Kalmar

Gymnasium Kommunalförbund

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Stagneliusskolan B är en gymnasieskola som drivs av ett kommunalförbund i Kalmar med 4 nationella program (3 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 4 program med redovisat värde) är 13,7 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 14,0 poäng. 86,8 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

13,7 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 -0,2 mot snittet för alla program (oviktat)
86,8 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 2 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 5,0 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
93,8 % Behöriga lärare + 16,1 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
1310 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (14,5 p), lägst Försäljnings- och serviceprogrammet (12,9 p).

Högskoleförberedande program (3)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Samhällsvetenskapsprogrammet 13,6 80,4 % 73,9 % 150–249 630
Ekonomiprogrammet 14,5 93,2 % 84,4 % 208–270 510
Naturvetenskapsprogrammet – – – 215–253 10

Yrkesprogram (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Försäljnings- och serviceprogrammet 12,9 – 63,0 % 143–198 120
Introduktionsprogram (2)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 50 elever
  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever

Personal, gymnasiet på Stagneliusskolan B

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är hög — 93,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 14,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,5 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
6,2 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
7,0 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Stagneliusskolan B, Kalmar

Stagneliusskolan B är ett gymnasium (skola som drivs av ett kommunalförbund) belägen i Kalmar.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 4 program med redovisat värde) är 13,7 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

86,8 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 198 och 270 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,5, studiero 6,2 och nöjdhet med skolan 7,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Fredriksskansgatan 5, 39249 Kalmar

010-3527303

https://gyf.se/stagneliusskolan

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Stagneliusskolan B

Närliggande skolor i Kalmar

Fler skolor i Kalmar

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Stagneliusskolan B

Vilka gymnasieprogram finns på Stagneliusskolan B?

Stagneliusskolan B erbjuder 4 nationella program: högskoleförberedande program (Samhällsvetenskapsprogrammet, Ekonomiprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (Försäljnings- och serviceprogrammet).

Vad är betygspoängen på Stagneliusskolan B?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Stagneliusskolan B är 13,7 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (14,5 p), lägst Försäljnings- och serviceprogrammet (12,9 p).

Hur många av eleverna på Stagneliusskolan B blir behöriga till högskolan?

86,8 % av eleverna på Stagneliusskolan B är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Stagneliusskolan B?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 198 och 270 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Stagneliusskolan B är behöriga?

Lärarbehörigheten är hög — 93,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 14,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Stagneliusskolan B?

Stagneliusskolan B har omkring 1310 elever (2025/26).

Mer statistik om Stagneliusskolan B

← Se alla skolor i Kalmar

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →