Betygskartan
Meny

Stenbackaskolan — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Karlshamn · Asarum

Grundskola Kommunal

Grundskola åk 7–9

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

Stenbackaskolan i Asarum är en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 202,9 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har legat relativt stabilt de senaste åren. Gymnasiebehörigheten är 79,1 %, vilket är under rikssnittet.

202,9 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 -26,8 mot rikssnittet -15,7 mot kommunsnittet
75,9 % Behöriga lärare + 2,6 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 202,9 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

79,1 % Yrkesprogram (YR)
79,1 % Estetiska (ES)
76,7 % SA / EK / HU
74,4 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

13,0 NP Svenska
10,5 NP Matematik
15,2 NP Engelska

Meritvärde över tid

↓0,2 sedan 2019/20
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
203,1228,4233,1231,9232,0222,2202,9

SALSA: presterar Stenbackaskolan som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade som förväntat 2023/24SALSA ?

Skolan presterade i linje med vad elevernas bakgrund förutspår (läsåret 2023/24).

Förväntat: 223 p · Faktiskt: 232 p · Avvikelse: +9 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.

Baserat på elevernas bakgrund (föräldrarnas utbildning, andel nyinvandrade elever och andel pojkar) förväntades ett meritvärde på 223 poäng. Stenbackaskolan uppnådde 232 poäng — i linje med förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Stenbackaskolan

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

75,9 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet i ämnet (rikssnitt: 73,3 %).

Skolan har i genomsnitt 9,4 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,3 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,8)
5,0 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,7 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (5,7)
6,3 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,7)
4,8 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -1,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (5,9)

Sammanfattning — Stenbackaskolan, Karlshamn

Stenbackaskolan är en grundskola (kommunal skola) belägen i Asarum. Skolan tillhör Karlshamn kommun.

Skolans meritvärde är 202,9 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 26,8 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 218,6 poäng är meritvärdet lägre.

Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan i linje med förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 223 poäng.

Meritvärdet har legat relativt stabilt de senaste åren, mellan 202,9 och 203,1 poäng.

Lärarbehörigheten är 75,9 %, i linje med rikssnittet på 73,3 %.

Gymnasiebehörigheten är 79,1 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,3, studiero 5,0 och nöjdhet med skolan 4,8. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Stenbackavägen 10, 37453 Asarum

0454-307410

http://www.karlshamn.se

Visa på karta

Skolor nära Stenbackaskolan

Närliggande skolor i Karlshamn

Fler skolor i Karlshamn

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Stenbackaskolan

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Hem- och konsumentkunskap. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Geografi, Svenska, Religionskunskap, Historia, Samhällskunskap, Fysik, Kemi, Matematik, Biologi, Svenska som andraspråk.

Vanliga frågor om Stenbackaskolan

Vad är meritvärdet på Stenbackaskolan?

Meritvärdet på Stenbackaskolan är 202,9 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Stenbackaskolan placerar sig under rikssnittet med 26,8 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Stenbackaskolan är behöriga?

På Stenbackaskolan har 75,9 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Stenbackaskolan?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Stenbackaskolan i linje med förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24.

Vilken typ av skola är Stenbackaskolan?

Stenbackaskolan är en kommunal skola i Karlshamn (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Stenbackaskolan?

På Stenbackaskolan är 79,1 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Stenbackaskolan?

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,3, studiero 5,0 och nöjdhet med skolan 4,8. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Mer statistik om Stenbackaskolan

← Se alla skolor i Karlshamn

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →