Stenbackeskolan — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem
Stenbackeskolan är en friskola (grundskola) i Uddevalla med ett meritvärde på 254,3 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 17,0 poäng sedan läsåret 2019/20.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 237,3 | — | 212,6 | 240,3 | 234,4 | 241,5 | 254,3 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).
SALSA: presterar Stenbackeskolan som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 16 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 219 p · Faktiskt: 234 p · Avvikelse: +16 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen. Skolverket avrundar värdena var för sig, så avvikelsen kan skilja en poäng från differensen.
Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 219 poäng. Stenbackeskolan uppnådde 234 poäng — 16 poäng över förväntan. Eleverna fick alltså ett högre meritvärde än modellen förväntar sig utifrån bakgrundsfaktorerna. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Stenbackeskolan
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
67,2 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 11,3 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Stenbackeskolan, Uddevalla
Stenbackeskolan är en grundskola (friskola) belägen i Uddevalla.
Skolans meritvärde är 254,3 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 24,6 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 220,8 poäng är meritvärdet högre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 16 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 219 poäng och skolan nådde 234 poäng.
Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2019/20 — från 237,3 till 254,3 poäng, en förbättring med 17,0 poäng.
Lärarbehörigheten på 67,2 % är något under rikssnittet på 73,3 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,0, studiero 5,3 och nöjdhet med skolan 5,3. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Mariebergsvägen 8, 45131 Uddevalla
Visa på kartaLiknande skolor i Uddevalla
- Fridaskolan, Uddevalla 229,3 p
- Västerskolan 7-9 223,9 p
- Norgårdenskolan 7-9 220,8 p
- Ramnerödsskolan 220,7 p
Skolor i Uddevalla med liknande meritvärde
Fler skolor i Uddevalla
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Stenbackeskolan
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Biologi, Teknik, Engelska, Hem- och konsumentkunskap, Slöjd, Bild, Kemi, Historia, Religionskunskap, Moderna språk. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Idrott och hälsa.
Vanliga frågor om Stenbackeskolan
Vad är meritvärdet på Stenbackeskolan?
Meritvärdet på Stenbackeskolan är 254,3 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Stenbackeskolan placerar sig över rikssnittet med 24,6 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Stenbackeskolan är behöriga?
På Stenbackeskolan har 67,2 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Stenbackeskolan?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Stenbackeskolan 16 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 219, faktiskt 234 poäng).
Vilken typ av skola är Stenbackeskolan?
Stenbackeskolan är en friskola i Uddevalla (Grundskola).
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Stenbackeskolan?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,0, studiero 5,3 och nöjdhet med skolan 5,3. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Hur har meritvärdet på Stenbackeskolan förändrats de senaste åren?
Meritvärdet på Stenbackeskolan var 237,3 poäng läsåret 2019/20 och 254,3 poäng läsåret 2025/26 — en ökning med 17,0 poäng under perioden.
Mer statistik om Stenbackeskolan
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — biologi
- Se alla skolor i Sverige — teknik
- Se alla skolor i Sverige — engelska
- Skolor i Uddevalla — biologi
- Skolor i Uddevalla — teknik
- Skolor i Uddevalla — engelska
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →