Betygskartan
Meny

Stenstalidskolan 7-9 — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Kristinehamn

Grundskola Kommunal

Grundskola åk 7–9

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

Stenstalidskolan 7-9 i Kristinehamn är en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 221,5 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Gymnasiebehörigheten är 76,2 %, vilket är under rikssnittet. Lärarbehörigheten är 62,9 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.

221,5 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 -8,2 mot rikssnittet +15,7 mot kommunsnittet
62,9 % Behöriga lärare -10,4 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 221,5 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

76,2 % Yrkesprogram (YR)
75,0 % Estetiska (ES)
73,8 % SA / EK / HU
75,0 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

11,0 NP Svenska
9,0 NP Matematik
15,4 NP Engelska

Meritvärde över tid

↑19,6 sedan 2024/25
2024/252025/26
2024/252025/26
201,9221,5

SALSA: presterar Stenstalidskolan 7-9 som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Betygskartan har ingen SALSA-analys för den här skolenheten. Skolverket redovisar SALSA bara för skolenheter som har minst 15 elever i årskurs 9 och bakgrundsuppgifter om minst 75 procent av eleverna, så skolor utan årskurs 9 saknar alltid SALSA.

Behöriga lärare på Stenstalidskolan 7-9

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

62,9 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare, vilket är under rikssnittet på 73,3 %.

Skolan har i genomsnitt 8,9 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,6 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,0)
5,3 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (5,8)
6,3 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,8)
6,0 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,3)

Sammanfattning — Stenstalidskolan 7-9, Kristinehamn

Stenstalidskolan 7-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Kristinehamn.

Skolans meritvärde är 221,5 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 8,2 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 205,8 poäng är meritvärdet högre.

Lärarbehörigheten är 62,9 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.

Gymnasiebehörigheten är 76,2 %, under rikssnittet på 83,5 %. Det innebär att fler elever än genomsnittet saknar behörighet att söka gymnasiets yrkesprogram.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,6, studiero 5,3 och nöjdhet med skolan 6,0. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Backvägen 9, 68135 Kristinehamn

0550-88000

http://www.kristinehamn.se/skola-barnomsorg

Visa på karta

Skolor nära Stenstalidskolan 7-9

Närliggande skolor i Kristinehamn

Fler skolor i Kristinehamn

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Stenstalidskolan 7-9

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Bild, Engelska. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Fysik, Kemi, Matematik.

Vanliga frågor om Stenstalidskolan 7-9

Vad är meritvärdet på Stenstalidskolan 7-9?

Meritvärdet på Stenstalidskolan 7-9 är 221,5 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Stenstalidskolan 7-9 placerar sig under rikssnittet med 8,2 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Stenstalidskolan 7-9 är behöriga?

På Stenstalidskolan 7-9 har 62,9 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vilken typ av skola är Stenstalidskolan 7-9?

Stenstalidskolan 7-9 är en kommunal skola i Kristinehamn (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Stenstalidskolan 7-9?

På Stenstalidskolan 7-9 är 76,2 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Stenstalidskolan 7-9?

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,6, studiero 5,3 och nöjdhet med skolan 6,0. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Hur har meritvärdet på Stenstalidskolan 7-9 förändrats de senaste åren?

Meritvärdet på Stenstalidskolan 7-9 var 201,9 poäng läsåret 2024/25 och 221,5 poäng läsåret 2025/26 — en ökning med 19,6 poäng under perioden.

Mer statistik om Stenstalidskolan 7-9

← Se alla skolor i Kristinehamn

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →