Betygskartan
Meny

Strängnäs Montessoriskola — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Strängnäs

Grundskola Friskola

Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

I Strängnäs finns Strängnäs Montessoriskola, en friskola (grundskola) med ett meritvärde på 237,0 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 23,7 poäng sedan läsåret 2019/20.

237,0 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 +7,3 mot rikssnittet +1,0 mot kommunsnittet
75,9 % Behöriga lärare + 2,6 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 237,0 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

78,3 % Yrkesprogram (YR)
78,3 % Estetiska (ES)
78,3 % SA / EK / HU
83,3 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

13,0 NP Svenska
12,0 NP Matematik
16,3 NP Engelska

Meritvärde över tid

↓23,7 sedan 2019/20
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
260,7260,7262,4241,6259,4227,6237,0

Betyg i årskurs 6

Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).

72,9 % Godkänt betyg (lägst E) i alla ämnen, åk 6 (2024/25)
48 Elever i åk 6 med betyg (2024/25)

Mer om åk 6 på Strängnäs Montessoriskola →

SALSA: presterar Strängnäs Montessoriskola som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade över förväntan 2023/24SALSA ?

Skolan presterade 22 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).

Förväntat: 237 p · Faktiskt: 259 p · Avvikelse: +22 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.

Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 237 poäng. Strängnäs Montessoriskola uppnådde 259 poäng — 22 poäng över förväntan. Eleverna fick alltså ett högre meritvärde än modellen förväntar sig utifrån bakgrundsfaktorerna. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Strängnäs Montessoriskola

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

75,9 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).

Skolan har i genomsnitt 13,4 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,4 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,8)
4,6 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -1,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (5,7)
7,8 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +1,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,7)
4,0 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -1,9 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (5,9)

Sammanfattning — Strängnäs Montessoriskola, Strängnäs

Strängnäs Montessoriskola är en grundskola (friskola) belägen i Strängnäs.

Skolans meritvärde är 237,0 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 7,3 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 236,0 poäng ligger meritvärdet på samma nivå.

Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 22 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 237 poäng och skolan nådde 259 poäng.

Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 260,7 till 237,0 poäng, en minskning med 23,7 poäng.

Lärarbehörigheten är 75,9 %, i linje med rikssnittet på 73,3 %.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,4, studiero 4,6 och nöjdhet med skolan 4,0. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Sundbyvägen 14, Sundby Park, 64551 Strängnäs

0721-730101

http://www.strangnasmontessori.se

Visa på karta

Liknande skolor i Strängnäs

Skolor i Strängnäs med liknande meritvärde

Fler skolor i Strängnäs

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Strängnäs Montessoriskola

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Musik, Bild, Idrott och hälsa, Hem- och konsumentkunskap, Engelska, Slöjd. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Biologi, Kemi.

Vanliga frågor om Strängnäs Montessoriskola

Vad är meritvärdet på Strängnäs Montessoriskola?

Meritvärdet på Strängnäs Montessoriskola är 237,0 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Strängnäs Montessoriskola placerar sig över rikssnittet med 7,3 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Strängnäs Montessoriskola är behöriga?

På Strängnäs Montessoriskola har 75,9 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Strängnäs Montessoriskola?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Strängnäs Montessoriskola 22 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 237, faktiskt 259 poäng).

Vilken typ av skola är Strängnäs Montessoriskola?

Strängnäs Montessoriskola är en friskola i Strängnäs (Grundskola).

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Strängnäs Montessoriskola?

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,4, studiero 4,6 och nöjdhet med skolan 4,0. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Hur har meritvärdet på Strängnäs Montessoriskola förändrats de senaste åren?

Meritvärdet på Strängnäs Montessoriskola var 260,7 poäng läsåret 2019/20 och 237,0 poäng läsåret 2025/26 — en minskning med 23,7 poäng under perioden.

Mer statistik om Strängnäs Montessoriskola

← Se alla skolor i Strängnäs

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →