Strömbacka Mjölner — gymnasium, betygspoäng 13,4
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Strömbacka Mjölner är en kommunal gymnasieskola i Piteå med 3 nationella program (3 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,4 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 14,5 poäng. 34,1 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har VVS- och fastighetsprogrammet (13,7 p), lägst El- och energiprogrammet (13,2 p).
Yrkesprogram (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 13,3 | 35,9 % | 95,0 % | 163–206 | 120 |
| El- och energiprogrammet | 13,2 | 32,3 % | 96,8 % | 210–235 | 90 |
| VVS- och fastighetsprogrammet | 13,7 | – | 88,5 % | 188–217 | 40 |
Introduktionsprogram (2)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 20 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på Strömbacka Mjölner
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 92,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 10,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Strömbacka Mjölner, Piteå
Strömbacka Mjölner är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Piteå.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,4 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,5 poäng.
34,1 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 206 och 235 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,9, studiero 6,5 och nöjdhet med skolan 7,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Lasarettsvägen 2, 94150 Piteå
http://www.pitea.se/strombackaskolan
Visa på kartaGymnasieskolor nära Strömbacka Mjölner
Närliggande skolor i Piteå
Fler skolor i Piteå
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Strömbacka Mjölner
Vilka gymnasieprogram finns på Strömbacka Mjölner?
Strömbacka Mjölner erbjuder 3 nationella program: yrkesprogram (Bygg- och anläggningsprogrammet, El- och energiprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Strömbacka Mjölner?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Strömbacka Mjölner är 13,4 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har VVS- och fastighetsprogrammet (13,7 p), lägst El- och energiprogrammet (13,2 p).
Hur många av eleverna på Strömbacka Mjölner blir behöriga till högskolan?
34,1 % av eleverna på Strömbacka Mjölner är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Hur höga är antagningspoängen till Strömbacka Mjölner?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 206 och 235 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Strömbacka Mjölner är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 92,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 10,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Strömbacka Mjölner?
Strömbacka Mjölner har omkring 270 elever (2025/26).
Mer statistik om Strömbacka Mjölner
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →