Strömsnässkolan 7-9 — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Markaryd · Strömsnäsbruk
Grundskola åk 7–9
I Strömsnäsbruk finns Strömsnässkolan 7-9, en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 180,3 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 20,4 poäng sedan läsåret 2019/20. Gymnasiebehörigheten är 62,5 %, vilket är under rikssnittet.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 200,7 | 174,7 | 183,0 | 188,6 | 167,0 | 193,4 | 180,3 |
SALSA: presterar Strömsnässkolan 7-9 som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 38 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 205 p · Faktiskt: 167 p · Avvikelse: -38 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Strömsnässkolan 7-9 ligger 38 poäng under förväntan för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 205 poäng och skolan nådde 167 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Strömsnässkolan 7-9
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
66,0 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet i ämnet (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 8,6 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Strömsnässkolan 7-9, Markaryd
Strömsnässkolan 7-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Strömsnäsbruk. Skolan tillhör Markaryd kommun.
Skolans meritvärde är 180,3 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 49,4 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 189,5 poäng är meritvärdet lägre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 38 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 205 poäng och skolan nådde 167 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 200,7 till 180,3 poäng, en minskning med 20,4 poäng.
Lärarbehörigheten på 66,0 % är något under rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är 62,5 %, under rikssnittet på 83,5 %. Det innebär att fler elever än genomsnittet saknar behörighet att söka gymnasiets yrkesprogram.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,7, studiero 4,9 och nöjdhet med skolan 5,5. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 3,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Järnvägsgatan 51, 28733 Strömsnäsbruk
Visa på kartaSkolor nära Strömsnässkolan 7-9
Närliggande skolor i Markaryd
Fler skolor i Markaryd
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Strömsnässkolan 7-9
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Slöjd. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Svenska, Moderna språk, Teknik, Engelska, Idrott och hälsa, Samhällskunskap, Religionskunskap, Biologi, Svenska som andraspråk, Fysik, Geografi, Historia, Kemi, Matematik.
Vanliga frågor om Strömsnässkolan 7-9
Vad är meritvärdet på Strömsnässkolan 7-9?
Meritvärdet på Strömsnässkolan 7-9 är 180,3 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Strömsnässkolan 7-9 placerar sig under rikssnittet med 49,4 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Strömsnässkolan 7-9 är behöriga?
På Strömsnässkolan 7-9 har 66,0 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Strömsnässkolan 7-9?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Strömsnässkolan 7-9 38 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 205, faktiskt 167 poäng).
Vilken typ av skola är Strömsnässkolan 7-9?
Strömsnässkolan 7-9 är en kommunal skola i Markaryd (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Strömsnässkolan 7-9?
På Strömsnässkolan 7-9 är 62,5 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Strömsnässkolan 7-9?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,7, studiero 4,9 och nöjdhet med skolan 5,5. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 3,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Strömsnässkolan 7-9
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →