Betygskartan
Meny

Sundsvalls Gymn. Västermalm 2 — gymnasium, betygspoäng 12,6

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Sundsvall

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Sundsvall finns Sundsvalls Gymn. Västermalm 2, en kommunal gymnasieskola, med 3 nationella program (3 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,6 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,9 poäng. 32,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

12,6 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 -1,3 mot snittet för alla program (oviktat)
32,4 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 2 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. Bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval
93,3 % Behöriga lärare + 15,6 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
250 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Industritekniska programmet (13,0 p), lägst El- och energiprogrammet (11,8 p).

Yrkesprogram (3)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
El- och energiprogrammet 11,8 41,4 % 93,5 % – 100
Bygg- och anläggningsprogrammet 12,9 23,3 % 83,9 % – 90
Industritekniska programmet 13,0 – 100,0 % – 60

Personal, gymnasiet på Sundsvalls Gymn. Västermalm 2

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är hög — 93,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 10,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

9,1 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
6,7 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
8,1 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) +0,9 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Sundsvalls Gymn. Västermalm 2, Sundsvall

Sundsvalls Gymn. Västermalm 2 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Sundsvall.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,3 poäng.

32,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 9,1, studiero 6,7 och nöjdhet med skolan 8,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Universitetsallén 17, 85234 Sundsvall

073-0220904

http://www.gymnasium.sundsvall.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Sundsvalls Gymn. Västermalm 2

Närliggande skolor i Sundsvall

Fler skolor i Sundsvall

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Sundsvalls Gymn. Västermalm 2

Vilka gymnasieprogram finns på Sundsvalls Gymn. Västermalm 2?

Sundsvalls Gymn. Västermalm 2 erbjuder 3 nationella program: yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, Industritekniska programmet).

Vad är betygspoängen på Sundsvalls Gymn. Västermalm 2?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Sundsvalls Gymn. Västermalm 2 är 12,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Industritekniska programmet (13,0 p), lägst El- och energiprogrammet (11,8 p).

Hur många av eleverna på Sundsvalls Gymn. Västermalm 2 blir behöriga till högskolan?

32,4 % av eleverna på Sundsvalls Gymn. Västermalm 2 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Hur många lärare på Sundsvalls Gymn. Västermalm 2 är behöriga?

Lärarbehörigheten är hög — 93,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 10,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Sundsvalls Gymn. Västermalm 2?

Sundsvalls Gymn. Västermalm 2 har omkring 250 elever (2025/26).

Vilken typ av skola är Sundsvalls Gymn. Västermalm 2?

Sundsvalls Gymn. Västermalm 2 är en kommunal skola i Sundsvall (Gymnasium).

Mer statistik om Sundsvalls Gymn. Västermalm 2

← Se alla skolor i Sundsvall

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →