Betygskartan
Meny

Svalövs Montessoriskola — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Svalöv

Grundskola Friskola

Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

I Svalöv finns Svalövs Montessoriskola, en friskola (grundskola) med ett meritvärde på 244,3 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 19,8 poäng sedan läsåret 2019/20. Lärarbehörigheten är 44,7 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.

244,3 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 +14,6 mot rikssnittet +47,8 mot kommunsnittet
44,7 % Behöriga lärare -28,6 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 244,3 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår. Skolverket avrundar till ~100 % när bara några få elever saknar behörighet, och ett sådant värde visas här som 100,0 %.

100,0 % Yrkesprogram (YR)
100,0 % Estetiska (ES)
75,9 % SA / EK / HU
79,3 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

13,8 NP Svenska
9,4 NP Matematik
16,6 NP Engelska

Meritvärde över tid

↑19,8 sedan 2019/20
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
224,5223,6232,4212,8256,3226,7244,3

Betyg i årskurs 6

Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).

58,8 % Godkänt betyg (lägst E) i alla ämnen, åk 6 (2024/25)
17 Elever i åk 6 med betyg (2024/25)

Mer om åk 6 på Svalövs Montessoriskola →

SALSA: presterar Svalövs Montessoriskola som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade över förväntan 2023/24SALSA ?

Skolan presterade 15 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).

Förväntat: 241 p · Faktiskt: 256 p · Avvikelse: +15 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.

Svalövs Montessoriskola presterar starkare än förväntat för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 241 poäng, men skolan nådde 256 poäng — en positiv avvikelse på 15 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Svalövs Montessoriskola

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

44,7 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare, vilket är under rikssnittet på 73,3 %.

Skolan har i genomsnitt 14,9 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,7 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,0)
5,1 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,7 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (5,8)
6,4 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,8)
5,4 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,9 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,3)

Sammanfattning — Svalövs Montessoriskola, Svalöv

Svalövs Montessoriskola är en grundskola (friskola) belägen i Svalöv.

Skolans meritvärde är 244,3 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 14,6 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 196,5 poäng är meritvärdet högre.

Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 15 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 241 poäng och skolan nådde 256 poäng.

Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2019/20 — från 224,5 till 244,3 poäng, en förbättring med 19,8 poäng.

Lärarbehörigheten är 44,7 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,7, studiero 5,1 och nöjdhet med skolan 5,4. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Onsjövägen 13, 26831 Svalöv

0418-404420

https://svalovsmontessori.se

Visa på karta

Skolor nära Svalövs Montessoriskola

Närliggande skolor i Svalöv

Fler skolor i Svalöv

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Svalövs Montessoriskola

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Engelska, Bild, Hem- och konsumentkunskap, Musik, Idrott och hälsa, Teknik, Moderna språk. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Kemi.

Vanliga frågor om Svalövs Montessoriskola

Vad är meritvärdet på Svalövs Montessoriskola?

Meritvärdet på Svalövs Montessoriskola är 244,3 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Svalövs Montessoriskola placerar sig över rikssnittet med 14,6 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Svalövs Montessoriskola är behöriga?

På Svalövs Montessoriskola har 44,7 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Svalövs Montessoriskola?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Svalövs Montessoriskola 15 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 241, faktiskt 256 poäng).

Vilken typ av skola är Svalövs Montessoriskola?

Svalövs Montessoriskola är en friskola i Svalöv (Grundskola).

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Svalövs Montessoriskola?

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,7, studiero 5,1 och nöjdhet med skolan 5,4. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Hur har meritvärdet på Svalövs Montessoriskola förändrats de senaste åren?

Meritvärdet på Svalövs Montessoriskola var 224,5 poäng läsåret 2019/20 och 244,3 poäng läsåret 2025/26 — en ökning med 19,8 poäng under perioden.

Mer statistik om Svalövs Montessoriskola

← Se alla skolor i Svalöv

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →