Tanumskolan 7-9 — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Tanum · Tanumshede
Grundskola åk 7–9
Tanumskolan 7-9 i Tanumshede är en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 203,4 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 6,4 poäng sedan läsåret 2019/20. Gymnasiebehörigheten är 78,8 %, vilket är under rikssnittet.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 209,8 | 214,2 | 207,3 | 207,8 | 174,1 | 200,3 | 203,4 |
SALSA: presterar Tanumskolan 7-9 som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 39 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 213 p · Faktiskt: 174 p · Avvikelse: -39 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 213 poäng. Tanumskolan 7-9 uppnådde 174 poäng — 39 poäng under förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Tanumskolan 7-9
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
67,3 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 11,1 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Tanumskolan 7-9, Tanum
Tanumskolan 7-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Tanumshede. Skolan tillhör Tanum kommun.
Skolans meritvärde är 203,4 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 26,3 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 212,5 poäng är meritvärdet lägre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 39 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 213 poäng och skolan nådde 174 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 209,8 till 203,4 poäng, en minskning med 6,4 poäng.
Lärarbehörigheten på 67,3 % är något under rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är 78,8 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 5,1 och nöjdhet med skolan 5,7. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 4,2. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Skolvägen, 45731 Tanumshede
Visa på kartaSkolor nära Tanumskolan 7-9
Närliggande skolor i Tanum
Fler skolor i Tanum
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Tanumskolan 7-9
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Bild, Slöjd. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Geografi, Svenska, Samhällskunskap, Moderna språk, Idrott och hälsa, Matematik, Fysik, Kemi, Svenska som andraspråk.
Vanliga frågor om Tanumskolan 7-9
Vad är meritvärdet på Tanumskolan 7-9?
Meritvärdet på Tanumskolan 7-9 är 203,4 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Tanumskolan 7-9 placerar sig under rikssnittet med 26,3 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Tanumskolan 7-9 är behöriga?
På Tanumskolan 7-9 har 67,3 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Tanumskolan 7-9?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Tanumskolan 7-9 39 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 213, faktiskt 174 poäng).
Vilken typ av skola är Tanumskolan 7-9?
Tanumskolan 7-9 är en kommunal skola i Tanum (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Tanumskolan 7-9?
På Tanumskolan 7-9 är 78,8 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Tanumskolan 7-9?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 5,1 och nöjdhet med skolan 5,7. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 4,2. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Tanumskolan 7-9
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →