Taserudsgymnasiet — gymnasium, betygspoäng 14,6
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Arvika finns Taserudsgymnasiet, en kommunal gymnasieskola, med 8 nationella program (8 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,6 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 14,7 poäng. 71,1 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Bygg- och anläggningsprogrammet (16,1 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (12,6 p).
Yrkesprogram (8)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 16,1 | – | 100,0 % | 213–225 | 50 |
| El- och energiprogrammet | 15,3 | – | 93,8 % | 228–268 | 50 |
| Industritekniska programmet | 13,7 | – | 88,9 % | 135–190 | 50 |
| VVS- och fastighetsprogrammet | 13,8 | – | 85,7 % | 183–215 | 50 |
| Barn- och fritidsprogrammet | 14,7 | 76,9 % | 78,6 % | 100–195 | 40 |
| Försäljnings- och serviceprogrammet | 14,9 | – | – | 88–139 | 40 |
| Fordons- och transportprogrammet | 12,6 | – | 76,9 % | 90–167 | 30 |
| Vård- och omsorgsprogrammet | 15,3 | 65,2 % | 85,7 % | 193–224 | 30 |
Introduktionsprogram (3)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 70 elever
- Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 10 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på Taserudsgymnasiet
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är 58,9 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 7,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Taserudsgymnasiet, Arvika
Taserudsgymnasiet är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Arvika.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,7 poäng.
71,1 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 139 och 268 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,2, studiero 6,8 och nöjdhet med skolan 6,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22–2022/23.
Kontakt och adress
Jägargatan 8, 67142 Arvika
Visa på kartaGymnasieskolor nära Taserudsgymnasiet
- Solbergagymnasiet
- Estetiska skolan, gymnasiet
- Sunne Gymnasieskola / Södra Viken
- Sunne Gymnasieskola / Broby
Närliggande skolor i Arvika och Värmlands län
Fler skolor i Arvika
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Taserudsgymnasiet
Vilka gymnasieprogram finns på Taserudsgymnasiet?
Taserudsgymnasiet erbjuder 8 nationella program: yrkesprogram (Bygg- och anläggningsprogrammet, El- och energiprogrammet, Industritekniska programmet, VVS- och fastighetsprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Taserudsgymnasiet?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Taserudsgymnasiet är 14,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Bygg- och anläggningsprogrammet (16,1 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (12,6 p).
Hur många av eleverna på Taserudsgymnasiet blir behöriga till högskolan?
71,1 % av eleverna på Taserudsgymnasiet är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Hur höga är antagningspoängen till Taserudsgymnasiet?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 139 och 268 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Taserudsgymnasiet är behöriga?
Lärarbehörigheten är 58,9 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 7,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Taserudsgymnasiet?
Taserudsgymnasiet har omkring 430 elever (2025/26).
Mer statistik om Taserudsgymnasiet
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →