Betygskartan
Meny

Tegelbruksskolan — gymnasium, betygspoäng 13,3

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Klippan

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Klippan finns Tegelbruksskolan, en kommunal gymnasieskola, med 5 nationella program (4 yrkesprogram, 1 riksrekryterande utbildning). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 5 program med redovisat värde) är 13,3 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng.

13,3 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 -0,6 mot snittet för alla program (oviktat)
88,8 % Behöriga lärare + 11,1 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
330 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Fordons- och transportprogrammet (13,9 p), lägst El- och energiprogrammet (12,8 p).

Yrkesprogram (4)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Fordons- och transportprogrammet 13,9 – 79,5 % 83–184 190
Bygg- och anläggningsprogrammet 13,3 – 90,5 % 100–175 70
El- och energiprogrammet 12,8 – 82,4 % 183–221 60
Försäljnings- och serviceprogrammet – – – – 10

Riksrekryterande utbildning (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Flygteknikutbildningen – – – – 10
Introduktionsprogram (2)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Tegelbruksskolan

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är hög — 88,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 11,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

9,0 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,7 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,0 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
8,4 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +1,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Tegelbruksskolan, Klippan

Tegelbruksskolan är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Klippan.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 5 program med redovisat värde) är 13,3 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,6 poäng.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 175 och 221 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 9,0, studiero 6,0 och nöjdhet med skolan 8,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Holmgårdsvägen 4, 26433 Klippan

0435-28687

http://www.klippan.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Tegelbruksskolan

Närliggande skolor i Klippan

Fler skolor i Klippan

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Tegelbruksskolan

Vilka gymnasieprogram finns på Tegelbruksskolan?

Tegelbruksskolan erbjuder 5 nationella program: yrkesprogram (Fordons- och transportprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, El- och energiprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet); riksrekryterande utbildning (Flygteknikutbildningen).

Vad är betygspoängen på Tegelbruksskolan?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Tegelbruksskolan är 13,3 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Fordons- och transportprogrammet (13,9 p), lägst El- och energiprogrammet (12,8 p).

Hur höga är antagningspoängen till Tegelbruksskolan?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 175 och 221 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Tegelbruksskolan är behöriga?

Lärarbehörigheten är hög — 88,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 11,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Tegelbruksskolan?

Tegelbruksskolan har omkring 330 elever (2025/26).

Vilken typ av skola är Tegelbruksskolan?

Tegelbruksskolan är en kommunal skola i Klippan (Gymnasium).

Mer statistik om Tegelbruksskolan

← Se alla skolor i Klippan

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →