Betygskartan
Meny

Tingsholmsgymnasiets nationella program — gymnasium, betygspoäng 12,7

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Ulricehamn

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Tingsholmsgymnasiets nationella program är en kommunal gymnasieskola i Ulricehamn med 12 nationella program (5 högskoleförberedande program, 7 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (7 av 12 program med redovisat värde) är 12,7 poäng (2020/21–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 12,7 poäng. 81,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

12,7 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2020/21–2024/25 -1,2 mot snittet för alla program (oviktat)
81,9 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 4 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 0,1 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
95,1 % Behöriga lärare + 17,4 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
490 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,6 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (10,4 p).

Högskoleförberedande program (5)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2020/21–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Ekonomiprogrammet 12,2 63,9 % 54,5 % 138–255 130
Samhällsvetenskapsprogrammet 10,9 84,6 % 40,0 % 148–223 100
Teknikprogrammet 14,7 79,2 % 80,0 % 180–262 60
Naturvetenskapsprogrammet 15,6 100,0 % 100,0 % 220–295 20
Humanistiska programmet – – – – –

Yrkesprogram (7)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2020/21–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Bygg- och anläggningsprogrammet 10,4 – 83,3 % 163–194 30
Vård- och omsorgsprogrammet 11,4 – – 148–202 30
El- och energiprogrammet 14,0 – 100,0 % 115–225 20
Försäljnings- och serviceprogrammet – – – 165–200 20
Fordons- och transportprogrammet – – – 118–162 20
Industritekniska programmet – – – 105–151 20
Barn- och fritidsprogrammet – – – 108–209 10
Introduktionsprogram (2)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 20 elever
  • Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 10 elever

Personal, gymnasiet på Tingsholmsgymnasiets nationella program

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är hög — 95,1 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 9,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,4 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,1 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
6,6 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Tingsholmsgymnasiets nationella program, Ulricehamn

Tingsholmsgymnasiets nationella program är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Ulricehamn.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (7 av 12 program med redovisat värde) är 12,7 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,2 poäng.

81,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 151 och 295 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,4, studiero 6,1 och nöjdhet med skolan 6,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2020/21–2022/23.

Kontakt och adress

Tre rosors väg, 52386 Ulricehamn

0321-595000

http://www.ulricehamn.se/tingsholm

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Tingsholmsgymnasiets nationella program

Närliggande skolor i Ulricehamn och Västra Götalands län

Fler skolor i Ulricehamn

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Tingsholmsgymnasiets nationella program

Vilka gymnasieprogram finns på Tingsholmsgymnasiets nationella program?

Tingsholmsgymnasiets nationella program erbjuder 12 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Humanistiska programmet); yrkesprogram (Bygg- och anläggningsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, El- och energiprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, Industritekniska programmet, Barn- och fritidsprogrammet).

Vad är betygspoängen på Tingsholmsgymnasiets nationella program?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Tingsholmsgymnasiets nationella program är 12,7 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,6 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (10,4 p).

Hur många av eleverna på Tingsholmsgymnasiets nationella program blir behöriga till högskolan?

81,9 % av eleverna på Tingsholmsgymnasiets nationella program är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Tingsholmsgymnasiets nationella program?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 151 och 295 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Tingsholmsgymnasiets nationella program är behöriga?

Lärarbehörigheten är hög — 95,1 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 9,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Tingsholmsgymnasiets nationella program?

Tingsholmsgymnasiets nationella program har omkring 490 elever (2025/26).

Mer statistik om Tingsholmsgymnasiets nationella program

← Se alla skolor i Ulricehamn

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →