Tingvallagymnasiet 1 — gymnasium, betygspoäng 13,6
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Tingvallagymnasiet 1 är en kommunal gymnasieskola i Karlstad med 6 nationella program (2 högskoleförberedande program, 4 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 6 program med redovisat värde) är 13,6 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,8 poäng. 93,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Samhällsvetenskapsprogrammet (13,6 p), lägst Ekonomiprogrammet (13,5 p).
Högskoleförberedande program (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | 13,5 | 93,2 % | 86,7 % | 185–242 | 340 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 13,6 | 93,8 % | – | 190–228 | 130 |
Yrkesprogram (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Försäljnings- och serviceprogrammet | – | – | 81,0 % | 160–182 | – |
| Hotell- och turismprogrammet | – | – | – | 90–195 | – |
| Restaurang- och livsmedelsprogrammet | – | – | – | 105–199 | – |
| Vård- och omsorgsprogrammet | – | – | – | 105–198 | – |
Personal, gymnasiet på Tingvallagymnasiet 1
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
86,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 15,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Tingvallagymnasiet 1, Karlstad
Tingvallagymnasiet 1 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Karlstad.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 6 program med redovisat värde) är 13,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,4 poäng.
93,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 182 och 242 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,7, studiero 6,4 och nöjdhet med skolan 7,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Tingvallagatan 6, 65224 Karlstad
https://karlstad.se/tingvallagymnasiet
Visa på kartaGymnasieskolor nära Tingvallagymnasiet 1
Närliggande skolor i Karlstad
Fler skolor i Karlstad
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Tingvallagymnasiet 1
Vilka gymnasieprogram finns på Tingvallagymnasiet 1?
Tingvallagymnasiet 1 erbjuder 6 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (Försäljnings- och serviceprogrammet, Hotell- och turismprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Tingvallagymnasiet 1?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Tingvallagymnasiet 1 är 13,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Samhällsvetenskapsprogrammet (13,6 p), lägst Ekonomiprogrammet (13,5 p).
Hur många av eleverna på Tingvallagymnasiet 1 blir behöriga till högskolan?
93,5 % av eleverna på Tingvallagymnasiet 1 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Tingvallagymnasiet 1?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 182 och 242 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Tingvallagymnasiet 1 är behöriga?
86,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 15,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Tingvallagymnasiet 1?
Tingvallagymnasiet 1 har omkring 460 elever (senaste läsåret).
Mer statistik om Tingvallagymnasiet 1
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →