Tornhagsskolan 7-9 — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 7–9
I Linköping finns Tornhagsskolan 7-9, en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 224,5 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Gymnasiebehörigheten är 74,1 %, vilket är under rikssnittet.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
SALSA: presterar Tornhagsskolan 7-9 som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Betygskartan har ingen SALSA-analys för den här skolenheten. Skolverket redovisar SALSA bara för skolenheter som har minst 15 elever i årskurs 9 och bakgrundsuppgifter om minst 75 procent av eleverna, så skolor utan årskurs 9 saknar alltid SALSA.
Behöriga lärare på Tornhagsskolan 7-9
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
70,2 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet i ämnet (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 7,3 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Tornhagsskolan 7-9, Linköping
Tornhagsskolan 7-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Linköping.
Skolans meritvärde är 224,5 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 5,2 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 232,8 poäng är meritvärdet lägre.
Lärarbehörigheten på 70,2 % är något under rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är 74,1 %, under rikssnittet på 83,5 %. Det innebär att fler elever än genomsnittet saknar behörighet att söka gymnasiets yrkesprogram.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 5,5 och nöjdhet med skolan 6,4. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Stenbrötsgatan 5, 58247 Linköping
Visa på kartaLiknande skolor i Linköping
- Ånestadsskolan 7-9 223,3 p
- Tokarpsskolan 222,4 p
- Elsa Brändströms skola 221,8 p
- Ekholmsskolan 227,4 p
Skolor i Linköping med liknande meritvärde
Fler skolor i Linköping
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Tornhagsskolan 7-9
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Moderna språk, Geografi, Slöjd. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Fysik, Matematik, Svenska som andraspråk.
Vanliga frågor om Tornhagsskolan 7-9
Vad är meritvärdet på Tornhagsskolan 7-9?
Meritvärdet på Tornhagsskolan 7-9 är 224,5 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Tornhagsskolan 7-9 placerar sig under rikssnittet med 5,2 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Tornhagsskolan 7-9 är behöriga?
På Tornhagsskolan 7-9 har 70,2 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vilken typ av skola är Tornhagsskolan 7-9?
Tornhagsskolan 7-9 är en kommunal skola i Linköping (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Tornhagsskolan 7-9?
På Tornhagsskolan 7-9 är 74,1 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Tornhagsskolan 7-9?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 5,5 och nöjdhet med skolan 6,4. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Är Tornhagsskolan 7-9 en kommunal skola eller friskola?
Tornhagsskolan 7-9 är en kommunal skola i Linköping av typen Grundskola.
Mer statistik om Tornhagsskolan 7-9
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — moderna språk
- Se alla skolor i Sverige — geografi
- Se alla skolor i Sverige — slöjd
- Skolor i Linköping — moderna språk
- Skolor i Linköping — geografi
- Skolor i Linköping — slöjd
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →