Tranängskolan 7-9 — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 7–9
Tranängskolan 7-9 är en kommunal skola (grundskola) i Tranemo med ett meritvärde på 215,7 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 5,4 poäng sedan läsåret 2019/20. 83,9 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26).
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 210,3 | 221,3 | 207,8 | 217,4 | 203,7 | 215,3 | 215,7 |
SALSA: presterar Tranängskolan 7-9 som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 10 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 214 p · Faktiskt: 204 p · Avvikelse: -10 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Tranängskolan 7-9 ligger 10 poäng under förväntan för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 214 poäng och skolan nådde 204 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Tranängskolan 7-9
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
72,3 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet i ämnet (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 10,8 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Tranängskolan 7-9, Tranemo
Tranängskolan 7-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Tranemo.
Skolans meritvärde är 215,7 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 14,0 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 215,7 poäng ligger meritvärdet på samma nivå.
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 10 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 214 poäng och skolan nådde 204 poäng.
Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2019/20 — från 210,3 till 215,7 poäng, en förbättring med 5,4 poäng.
Lärarbehörigheten är 72,3 %, i linje med rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är 83,9 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,1, studiero 6,1 och nöjdhet med skolan 6,2. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Brogatan 18, 51433 Tranemo
Visa på kartaSkolor nära Tranängskolan 7-9
Närliggande skolor i Tranemo
Fler skolor i Tranemo
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Tranängskolan 7-9
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Musik, Bild. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Teknik, Historia, Idrott och hälsa, Biologi, Fysik, Moderna språk, Kemi, Matematik, Svenska som andraspråk.
Vanliga frågor om Tranängskolan 7-9
Vad är meritvärdet på Tranängskolan 7-9?
Meritvärdet på Tranängskolan 7-9 är 215,7 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Tranängskolan 7-9 placerar sig under rikssnittet med 14,0 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Tranängskolan 7-9 är behöriga?
På Tranängskolan 7-9 har 72,3 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Tranängskolan 7-9?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Tranängskolan 7-9 10 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 214, faktiskt 204 poäng).
Vilken typ av skola är Tranängskolan 7-9?
Tranängskolan 7-9 är en kommunal skola i Tranemo (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Tranängskolan 7-9?
På Tranängskolan 7-9 är 83,9 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Tranängskolan 7-9?
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,1, studiero 6,1 och nöjdhet med skolan 6,2. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Tranängskolan 7-9
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →