Betygskartan
Meny

Uppsala Musikklasser — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Uppsala

Grundskola Friskola

Grundskola åk 3–9 · Fritidshem

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

Uppsala Musikklasser är en friskola (grundskola) i Uppsala med ett meritvärde på 297,2 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 15,7 poäng sedan läsåret 2019/20. Lärarbehörigheten är hög — 80,5 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.

297,2 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 +67,5 mot rikssnittet +51,7 mot kommunsnittet
80,5 % Behöriga lärare + 7,2 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 297,2 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår. Skolverket avrundar till ~100 % när bara några få elever saknar behörighet, och ett sådant värde visas här som 100,0 %.

100,0 % Yrkesprogram (YR)
100,0 % Estetiska (ES)
100,0 % SA / EK / HU
100,0 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

16,1 NP Svenska
16,2 NP Matematik
19,1 NP Engelska

Meritvärde över tid

↑15,7 sedan 2019/20
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
281,5281,4296,0293,2290,9293,9297,2

Betyg i årskurs 6

Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).

93,3 % Godkänt betyg (lägst E) i alla ämnen, åk 6 (2024/25)
89 Elever i åk 6 med betyg (2024/25)

Mer om åk 6 på Uppsala Musikklasser →

SALSA: presterar Uppsala Musikklasser som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade över förväntan 2023/24SALSA ?

Skolan presterade 18 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).

Förväntat: 273 p · Faktiskt: 291 p · Avvikelse: +18 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.

Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 273 poäng. Uppsala Musikklasser uppnådde 291 poäng — 18 poäng över förväntan. Eleverna fick alltså ett högre meritvärde än modellen förväntar sig utifrån bakgrundsfaktorerna. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Uppsala Musikklasser

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

80,5 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).

Skolan har i genomsnitt 15,1 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,8 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,8)
6,1 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (5,7)
8,6 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +1,9 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,7)
7,3 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +1,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (5,9)

Sammanfattning — Uppsala Musikklasser, Uppsala

Uppsala Musikklasser är en grundskola (friskola) belägen i Uppsala.

Skolans meritvärde är 297,2 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 67,5 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 245,5 poäng är meritvärdet högre.

Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 18 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 273 poäng och skolan nådde 291 poäng.

Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2019/20 — från 281,5 till 297,2 poäng, en förbättring med 15,7 poäng.

Lärarbehörigheten är 80,5 %, något över rikssnittet på 73,3 %.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,8, studiero 6,1 och nöjdhet med skolan 7,3. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 8,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Seminariegatan 1, 75228 Uppsala

018-502040

http://www.uppsalamusikklasser.se

Visa på karta

Liknande skolor i Uppsala

Skolor i Uppsala med liknande meritvärde

Fler skolor i Uppsala

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Uppsala Musikklasser

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Musik, Engelska, Kemi, Moderna språk, Bild, Idrott och hälsa, Historia, Religionskunskap, Geografi, Teknik, Samhällskunskap, Svenska, Biologi, Matematik, Slöjd, Hem- och konsumentkunskap, Fysik.

Vanliga frågor om Uppsala Musikklasser

Vad är meritvärdet på Uppsala Musikklasser?

Meritvärdet på Uppsala Musikklasser är 297,2 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Uppsala Musikklasser placerar sig över rikssnittet med 67,5 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Uppsala Musikklasser är behöriga?

På Uppsala Musikklasser har 80,5 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Uppsala Musikklasser?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Uppsala Musikklasser 18 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 273, faktiskt 291 poäng).

Vilken typ av skola är Uppsala Musikklasser?

Uppsala Musikklasser är en friskola i Uppsala (Grundskola).

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Uppsala Musikklasser?

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,8, studiero 6,1 och nöjdhet med skolan 7,3. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 8,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Hur har meritvärdet på Uppsala Musikklasser förändrats de senaste åren?

Meritvärdet på Uppsala Musikklasser var 281,5 poäng läsåret 2019/20 och 297,2 poäng läsåret 2025/26 — en ökning med 15,7 poäng under perioden.

Mer statistik om Uppsala Musikklasser

← Se alla skolor i Uppsala

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →