Vallonskolan — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Östhammar · Gimo
Grundskola åk 4–9 · Fritidshem
I Gimo finns Vallonskolan, en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 178,8 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 12,3 poäng sedan läsåret 2019/20. Gymnasiebehörigheten är 69,8 %, vilket är under rikssnittet. Lärarbehörigheten är 52,9 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 191,1 | 196,2 | 183,0 | 204,9 | 173,0 | 197,8 | 178,8 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).
SALSA: presterar Vallonskolan som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 31 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 204 p · Faktiskt: 173 p · Avvikelse: -31 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Vallonskolan ligger 31 poäng under förväntan för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 204 poäng och skolan nådde 173 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Vallonskolan
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
52,9 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare, vilket är under rikssnittet på 73,3 %.
Skolan har i genomsnitt 9,2 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Vallonskolan, Östhammar
Vallonskolan är en grundskola (kommunal skola) belägen i Gimo. Skolan tillhör Östhammar kommun.
Skolans meritvärde är 178,8 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 50,9 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 204,6 poäng är meritvärdet lägre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 31 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 204 poäng och skolan nådde 173 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 191,1 till 178,8 poäng, en minskning med 12,3 poäng.
Lärarbehörigheten är 52,9 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.
Gymnasiebehörigheten är 69,8 %, under rikssnittet på 83,5 %. Det innebär att fler elever än genomsnittet saknar behörighet att söka gymnasiets yrkesprogram.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,6, studiero 6,4 och nöjdhet med skolan 5,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Vretavägen 3, 74740 Gimo
http://www.osthammar.se/vallonskolan
Visa på kartaSkolor nära Vallonskolan
Närliggande skolor i Östhammar
Fler skolor i Östhammar
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Vallonskolan
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Teknik. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Musik, Engelska, Geografi, Samhällskunskap, Fysik, Matematik, Historia, Religionskunskap, Biologi, Kemi.
Vanliga frågor om Vallonskolan
Vad är meritvärdet på Vallonskolan?
Meritvärdet på Vallonskolan är 178,8 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Vallonskolan placerar sig under rikssnittet med 50,9 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Vallonskolan är behöriga?
På Vallonskolan har 52,9 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Vallonskolan?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Vallonskolan 31 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 204, faktiskt 173 poäng).
Vilken typ av skola är Vallonskolan?
Vallonskolan är en kommunal skola i Östhammar (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Vallonskolan?
På Vallonskolan är 69,8 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Vallonskolan?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,6, studiero 6,4 och nöjdhet med skolan 5,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Vallonskolan
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — teknik
- Se alla skolor i Sverige — idrott och hälsa
- Se alla skolor i Sverige — slöjd
- Skolor i Östhammar — teknik
- Skolor i Östhammar — idrott och hälsa
- Skolor i Östhammar — slöjd
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →