Vammarskolan 4-9 — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 4–9 · Öppen fritidsverksamhet
Vammarskolan 4-9 är en kommunal skola (grundskola) i Valdemarsvik med ett meritvärde på 197,8 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har legat relativt stabilt de senaste åren. Gymnasiebehörigheten är 70,0 %, vilket är under rikssnittet.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 199,4 | 206,9 | 214,1 | 209,5 | 212,3 | 211,7 | 197,8 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen.
SALSA: presterar Vammarskolan 4-9 som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade i linje med vad elevernas bakgrund förutspår (läsåret 2023/24).
Förväntat: 212 p · Faktiskt: 212 p · Avvikelse: 0 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Baserat på elevernas bakgrund (föräldrarnas utbildning, andel nyinvandrade elever och andel pojkar) förväntades ett meritvärde på 212 poäng. Vammarskolan 4-9 uppnådde 212 poäng — i linje med förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Vammarskolan 4-9
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
75,0 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 11,5 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Vammarskolan 4-9, Valdemarsvik
Vammarskolan 4-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Valdemarsvik.
Skolans meritvärde är 197,8 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 31,9 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 197,8 poäng ligger meritvärdet på samma nivå.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan i linje med förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 212 poäng.
Meritvärdet har legat relativt stabilt de senaste åren, mellan 197,8 och 199,4 poäng.
Lärarbehörigheten är 75,0 %, i linje med rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är 70,0 %, under rikssnittet på 83,5 %. Det innebär att fler elever än genomsnittet saknar behörighet att söka gymnasiets yrkesprogram.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 6,5, studiero 6,0 och nöjdhet med skolan 4,3. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 3,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Storgatan 66, 61532 Valdemarsvik
Visa på kartaSkolor nära Vammarskolan 4-9
Närliggande skolor i Valdemarsvik
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Vammarskolan 4-9
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Hem- och konsumentkunskap. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Religionskunskap, Moderna språk, Samhällskunskap, Idrott och hälsa, Svenska, Geografi, Historia, Teknik, Biologi, Kemi, Fysik, Matematik.
Vanliga frågor om Vammarskolan 4-9
Vad är meritvärdet på Vammarskolan 4-9?
Meritvärdet på Vammarskolan 4-9 är 197,8 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Vammarskolan 4-9 placerar sig under rikssnittet med 31,9 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Vammarskolan 4-9 är behöriga?
På Vammarskolan 4-9 har 75,0 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Vammarskolan 4-9?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Vammarskolan 4-9 i linje med förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24.
Vilken typ av skola är Vammarskolan 4-9?
Vammarskolan 4-9 är en kommunal skola i Valdemarsvik (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Vammarskolan 4-9?
På Vammarskolan 4-9 är 70,0 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Vammarskolan 4-9?
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 6,5, studiero 6,0 och nöjdhet med skolan 4,3. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 3,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Vammarskolan 4-9
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — hem- och konsumentkunskap
- Se alla skolor i Sverige — bild
- Se alla skolor i Sverige — musik
← Se alla skolor i Valdemarsvik
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →