Värgårdsskolan 7-9 — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Kinda · Kisa
Grundskola åk 7–9
I Kisa finns Värgårdsskolan 7-9, en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 200,8 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 12,2 poäng sedan läsåret 2019/20. Gymnasiebehörigheten är 73,9 %, vilket är under rikssnittet. Lärarbehörigheten är hög — 79,1 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 213,0 | 207,4 | 194,9 | 222,9 | 195,0 | 210,7 | 200,8 |
SALSA: presterar Värgårdsskolan 7-9 som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 20 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 215 p · Faktiskt: 195 p · Avvikelse: -20 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Värgårdsskolan 7-9 ligger 20 poäng under förväntan för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 215 poäng och skolan nådde 195 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Värgårdsskolan 7-9
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
79,1 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet i ämnet (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 10,2 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Värgårdsskolan 7-9, Kinda
Värgårdsskolan 7-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Kisa. Skolan tillhör Kinda kommun.
Skolans meritvärde är 200,8 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 28,9 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 200,8 poäng ligger meritvärdet på samma nivå.
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 20 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 215 poäng och skolan nådde 195 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 213,0 till 200,8 poäng, en minskning med 12,2 poäng.
Lärarbehörigheten är 79,1 %, något över rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är 73,9 %, under rikssnittet på 83,5 %. Det innebär att fler elever än genomsnittet saknar behörighet att söka gymnasiets yrkesprogram.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,1, studiero 6,0 och nöjdhet med skolan 6,3. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Östgötagatan 8, 59038 Kisa
Visa på kartaSkolor nära Värgårdsskolan 7-9
Närliggande skolor i Kinda
Fler skolor i Kinda
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Värgårdsskolan 7-9
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Idrott och hälsa. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Svenska, Matematik, Svenska som andraspråk.
Vanliga frågor om Värgårdsskolan 7-9
Vad är meritvärdet på Värgårdsskolan 7-9?
Meritvärdet på Värgårdsskolan 7-9 är 200,8 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Värgårdsskolan 7-9 placerar sig under rikssnittet med 28,9 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Värgårdsskolan 7-9 är behöriga?
På Värgårdsskolan 7-9 har 79,1 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Värgårdsskolan 7-9?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Värgårdsskolan 7-9 20 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 215, faktiskt 195 poäng).
Vilken typ av skola är Värgårdsskolan 7-9?
Värgårdsskolan 7-9 är en kommunal skola i Kinda (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Värgårdsskolan 7-9?
På Värgårdsskolan 7-9 är 73,9 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Värgårdsskolan 7-9?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,1, studiero 6,0 och nöjdhet med skolan 6,3. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Värgårdsskolan 7-9
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →