Värner Rydénskolan 7-9 — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 7–9
Värner Rydénskolan 7-9 i Malmö är en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 203,8 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 10,6 poäng sedan läsåret 2023/24. Lärarbehörigheten är 60,9 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|
| 193,2 | 160,9 | 203,8 |
SALSA: presterar Värner Rydénskolan 7-9 som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 26 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 167 p · Faktiskt: 193 p · Avvikelse: +26 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Värner Rydénskolan 7-9 presterar starkare än förväntat för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 167 poäng, men skolan nådde 193 poäng — en positiv avvikelse på 26 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Värner Rydénskolan 7-9
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
60,9 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare, vilket är under rikssnittet på 73,3 %.
Skolan har i genomsnitt 7,8 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Värner Rydénskolan 7-9, Malmö
Värner Rydénskolan 7-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Malmö.
Skolans meritvärde är 203,8 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 25,9 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 235,5 poäng är meritvärdet lägre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 26 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 167 poäng och skolan nådde 193 poäng.
Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2023/24 — från 193,2 till 203,8 poäng, en förbättring med 10,6 poäng.
Lärarbehörigheten är 60,9 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,1, studiero 5,5 och nöjdhet med skolan 7,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Hårds väg 5, 21367 Malmö
Visa på kartaLiknande skolor i Malmö
- Al-Salamahskolan 203,6 p
- Sofielundsskolan 203,5 p
- Kroksbäcksskolan 202,9 p
- Rosengårdsskolan 7-9 201,8 p
Skolor i Malmö med liknande meritvärde
Fler skolor i Malmö
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Värner Rydénskolan 7-9
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Biologi, Religionskunskap, Geografi, Kemi, Samhällskunskap, Idrott och hälsa, Historia, Fysik, Matematik, Svenska som andraspråk.
Vanliga frågor om Värner Rydénskolan 7-9
Vad är meritvärdet på Värner Rydénskolan 7-9?
Meritvärdet på Värner Rydénskolan 7-9 är 203,8 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Värner Rydénskolan 7-9 placerar sig under rikssnittet med 25,9 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Värner Rydénskolan 7-9 är behöriga?
På Värner Rydénskolan 7-9 har 60,9 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Värner Rydénskolan 7-9?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Värner Rydénskolan 7-9 26 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 167, faktiskt 193 poäng).
Vilken typ av skola är Värner Rydénskolan 7-9?
Värner Rydénskolan 7-9 är en kommunal skola i Malmö (Grundskola).
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Värner Rydénskolan 7-9?
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,1, studiero 5,5 och nöjdhet med skolan 7,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Hur har meritvärdet på Värner Rydénskolan 7-9 förändrats de senaste åren?
Meritvärdet på Värner Rydénskolan 7-9 var 193,2 poäng läsåret 2023/24 och 203,8 poäng läsåret 2025/26 — en ökning med 10,6 poäng under perioden.
Mer statistik om Värner Rydénskolan 7-9
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — bild
- Se alla skolor i Sverige — engelska
- Se alla skolor i Sverige — musik
- Skolor i Malmö — bild
- Skolor i Malmö — engelska
- Skolor i Malmö — musik
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →