Betygskartan
Meny

Vreta utbildningscentrum — gymnasium, betygspoäng 13,9

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Linköping · Vreta Kloster

Gymnasium Region

Gymnasieskola · Anpassad gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Vreta utbildningscentrum i Vreta Kloster är en gymnasieskola med region som huvudman med 2 nationella program (2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,9 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,9 poäng. 39,8 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

13,9 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 -0,1 mot snittet för alla program (oviktat)
39,8 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över det enda programmet med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. Bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval
77,1 % Behöriga lärare -0,6 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
480 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Naturbruksprogrammet (14,2 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (13,5 p).

Yrkesprogram (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Naturbruksprogrammet 14,2 39,8 % 83,7 % 170–237 310
Fordons- och transportprogrammet 13,5 – 81,5 % 183–220 160
Introduktionsprogram (1)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever

Personal, gymnasiet på Vreta utbildningscentrum

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

77,1 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 12,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,4 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,5 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
8,1 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +1,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Vreta utbildningscentrum, Linköping

Vreta utbildningscentrum är ett gymnasium (regional skola) belägen i Vreta Kloster. Skolan tillhör Linköping kommun.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,9 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

39,8 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 220 och 237 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,4, studiero 6,5 och nöjdhet med skolan 8,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Järngården 3, 58576 Vreta Kloster

013-227910

http://www.nbg.nu

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Vreta utbildningscentrum

Närliggande skolor i Linköping

Fler skolor i Linköping

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Vreta utbildningscentrum

Vilka gymnasieprogram finns på Vreta utbildningscentrum?

Vreta utbildningscentrum erbjuder 2 nationella program: yrkesprogram (Naturbruksprogrammet, Fordons- och transportprogrammet).

Vad är betygspoängen på Vreta utbildningscentrum?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Vreta utbildningscentrum är 13,9 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturbruksprogrammet (14,2 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (13,5 p).

Hur många av eleverna på Vreta utbildningscentrum blir behöriga till högskolan?

39,8 % av eleverna på Vreta utbildningscentrum är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Hur höga är antagningspoängen till Vreta utbildningscentrum?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 220 och 237 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Vreta utbildningscentrum är behöriga?

77,1 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 12,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Vreta utbildningscentrum?

Vreta utbildningscentrum har omkring 480 elever (2025/26).

Mer statistik om Vreta utbildningscentrum

← Se alla skolor i Linköping

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →