Betygskartan
Meny

Westerlundska gymnasiet — gymnasium, betygspoäng 13,6

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Enköping

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola · Anpassad gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Enköping finns Westerlundska gymnasiet, en kommunal gymnasieskola, med 12 nationella program (5 högskoleförberedande program, 7 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (11 av 12 program med redovisat värde) är 13,6 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,6 poäng. 90,2 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

13,6 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2023/24–2024/25 -0,3 mot snittet för alla program (oviktat)
90,2 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 5 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 8,4 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
87,6 % Behöriga lärare + 9,9 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
1500 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Estetiska programmet (15,1 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (11,2 p).

Högskoleförberedande program (5)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Ekonomiprogrammet 13,4 80,5 % 70,2 % 160–235 280
Samhällsvetenskapsprogrammet 14,7 97,2 % 84,1 % 205–254 250
Teknikprogrammet 14,6 89,5 % 83,3 % 208–267 180
Naturvetenskapsprogrammet 14,7 83,7 % 74,5 % 193–288 140
Estetiska programmet 15,1 100,0 % – 140–226 30

Yrkesprogram (7)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
El- och energiprogrammet 13,2 – 89,7 % 215–237 90
Bygg- och anläggningsprogrammet 14,2 – 67,6 % 190–210 80
Försäljnings- och serviceprogrammet 12,8 – – 198–229 80
Fordons- och transportprogrammet 11,2 – 63,2 % 95–160 70
Barn- och fritidsprogrammet 13,1 – – 130–186 60
Vård- och omsorgsprogrammet 12,9 – 76,9 % 145–210 60
Restaurang- och livsmedelsprogrammet – – – 173–214 40
Introduktionsprogram (3)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 110 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 30 elever
  • Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Westerlundska gymnasiet

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

87,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 13,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,1 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
6,2 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
7,2 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) +0,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Westerlundska gymnasiet, Enköping

Westerlundska gymnasiet är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Enköping.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (11 av 12 program med redovisat värde) är 13,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

90,2 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 160 och 288 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,1, studiero 6,2 och nöjdhet med skolan 7,2. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22–2022/23.

Kontakt och adress

Sandbrogatan 2, 74949 Enköping

0171-625560

http://www.westerlundska.nu

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Westerlundska gymnasiet

Närliggande skolor i Enköping och Uppsala län

Fler skolor i Enköping

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Westerlundska gymnasiet

Vilka gymnasieprogram finns på Westerlundska gymnasiet?

Westerlundska gymnasiet erbjuder 12 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Estetiska programmet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet).

Vad är betygspoängen på Westerlundska gymnasiet?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Westerlundska gymnasiet är 13,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Estetiska programmet (15,1 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (11,2 p).

Hur många av eleverna på Westerlundska gymnasiet blir behöriga till högskolan?

90,2 % av eleverna på Westerlundska gymnasiet är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Westerlundska gymnasiet?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 160 och 288 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Westerlundska gymnasiet är behöriga?

87,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 13,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Westerlundska gymnasiet?

Westerlundska gymnasiet har omkring 1500 elever (2025/26).

Mer statistik om Westerlundska gymnasiet

← Se alla skolor i Enköping

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →