Withalaskolan 2 — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 7–9
Withalaskolan 2 är en kommunal skola (grundskola) i Vetlanda med ett meritvärde på 205,5 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 7,2 poäng sedan läsåret 2019/20. Gymnasiebehörigheten är 73,1 %, vilket är under rikssnittet. Lärarbehörigheten är 59,2 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 198,3 | 209,2 | 202,7 | 206,9 | 207,9 | 197,9 | 205,5 |
SALSA: presterar Withalaskolan 2 som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 10 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 218 p · Faktiskt: 208 p · Avvikelse: -10 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 218 poäng. Withalaskolan 2 uppnådde 208 poäng — 10 poäng under förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Withalaskolan 2
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Lärarbehörigheten på Withalaskolan 2 är 59,2 % — lägre än rikssnittet på 73,3 %.
Skolan har i genomsnitt 11,1 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Withalaskolan 2, Vetlanda
Withalaskolan 2 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Vetlanda.
Skolans meritvärde är 205,5 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 24,2 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 204,6 poäng ligger meritvärdet på samma nivå.
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 10 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 218 poäng och skolan nådde 208 poäng.
Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2019/20 — från 198,3 till 205,5 poäng, en förbättring med 7,2 poäng.
Lärarbehörigheten är 59,2 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.
Gymnasiebehörigheten är 73,1 %, under rikssnittet på 83,5 %. Det innebär att fler elever än genomsnittet saknar behörighet att söka gymnasiets yrkesprogram.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,2, studiero 5,7 och nöjdhet med skolan 6,7. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Nygatan 30, 57431 Vetlanda
https://kommun.vetlanda.se/forskola-och-skola/grundskola/withalaskolan.htmlwithalaskolan.html
Visa på kartaSkolor nära Withalaskolan 2
- Withalaskolan 1 196,5 p
- Landsbro skola 7-9 223,3 p
- Vetlanda Friskola 185,6 p
- Withalaskolan anpassad grundskola
Närliggande skolor i Vetlanda
Fler skolor i Vetlanda
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Withalaskolan 2
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Geografi, Historia, Samhällskunskap, Slöjd, Svenska, Religionskunskap, Kemi, Fysik, Matematik.
Vanliga frågor om Withalaskolan 2
Vad är meritvärdet på Withalaskolan 2?
Meritvärdet på Withalaskolan 2 är 205,5 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Withalaskolan 2 placerar sig under rikssnittet med 24,2 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Withalaskolan 2 är behöriga?
På Withalaskolan 2 har 59,2 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Withalaskolan 2?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Withalaskolan 2 10 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 218, faktiskt 208 poäng).
Vilken typ av skola är Withalaskolan 2?
Withalaskolan 2 är en kommunal skola i Vetlanda (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Withalaskolan 2?
På Withalaskolan 2 är 73,1 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Withalaskolan 2?
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,2, studiero 5,7 och nöjdhet med skolan 6,7. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Withalaskolan 2
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — engelska
- Se alla skolor i Sverige — bild
- Se alla skolor i Sverige — musik
- Skolor i Vetlanda — engelska
- Skolor i Vetlanda — bild
- Skolor i Vetlanda — musik
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →