Ydreskolan 2 — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 4–9
Ydreskolan 2 är en kommunal skola (grundskola) i Ydre med ett meritvärde på 228,5 poäng läsåret 2025/26, något under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 13,9 poäng sedan läsåret 2019/20. 80,5 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Lärarbehörigheten är 60,8 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 242,4 | 226,1 | 234,2 | 231,9 | 202,6 | 234,6 | 228,5 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).
SALSA: presterar Ydreskolan 2 som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 12 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 214 p · Faktiskt: 203 p · Avvikelse: -12 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen. Skolverket avrundar värdena var för sig, så avvikelsen kan skilja en poäng från differensen.
Ydreskolan 2 ligger 12 poäng under förväntan för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 214 poäng och skolan nådde 203 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Ydreskolan 2
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
60,8 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare, vilket är under rikssnittet på 73,3 %.
Skolan har i genomsnitt 10,8 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Ydreskolan 2, Ydre
Ydreskolan 2 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Ydre.
Skolans meritvärde är 228,5 poäng (läsåret 2025/26), vilket är något under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 1,2 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 228,5 poäng ligger meritvärdet på samma nivå.
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 12 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 214 poäng och skolan nådde 203 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 242,4 till 228,5 poäng, en minskning med 13,9 poäng.
Lärarbehörigheten är 60,8 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.
Gymnasiebehörigheten är 80,5 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,0, studiero 6,6 och nöjdhet med skolan 6,0. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Hagagatan 12, 57374 Ydre
Visa på kartaSkolor nära Ydreskolan 2
Närliggande skolor i Ydre och Östergötlands län
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Ydreskolan 2
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Hem- och konsumentkunskap. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Religionskunskap, Idrott och hälsa, Biologi, Matematik.
Vanliga frågor om Ydreskolan 2
Vad är meritvärdet på Ydreskolan 2?
Meritvärdet på Ydreskolan 2 är 228,5 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Ydreskolan 2 placerar sig under rikssnittet med 1,2 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Ydreskolan 2 är behöriga?
På Ydreskolan 2 har 60,8 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Ydreskolan 2?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Ydreskolan 2 12 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 214, faktiskt 203 poäng).
Vilken typ av skola är Ydreskolan 2?
Ydreskolan 2 är en kommunal skola i Ydre (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Ydreskolan 2?
På Ydreskolan 2 är 80,5 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Ydreskolan 2?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,0, studiero 6,6 och nöjdhet med skolan 6,0. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Ydreskolan 2
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — hem- och konsumentkunskap
- Se alla skolor i Sverige — engelska
- Se alla skolor i Sverige — bild
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →