Ystad Gymnasium, Område 3 — gymnasium, betygspoäng 15,1
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Ystad Gymnasium, Område 3 i Ystad är en kommunal gymnasieskola med 3 nationella program (3 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 15,1 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,4 poäng. 97,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (16,0 p), lägst Estetiska programmet (14,5 p).
Högskoleförberedande program (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 14,7 | 96,4 % | 93,9 % | – | 260 |
| Ekonomiprogrammet | 16,0 | 100,0 % | – | – | 230 |
| Estetiska programmet | 14,5 | 95,8 % | 66,7 % | – | – |
Personal, gymnasiet på Ystad Gymnasium, Område 3
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 90,4 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 15,5 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Ystad Gymnasium, Område 3, Ystad
Ystad Gymnasium, Område 3 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Ystad.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 15,1 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,2 poäng.
97,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,7, studiero 6,9 och nöjdhet med skolan 7,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Surbrunnsvägen 1, 27140 Ystad
Visa på kartaGymnasieskolor nära Ystad Gymnasium, Område 3
- Ystad Gymnasium, Område 1
- Ystad Gymnasium, Område 2
- Ystad Gymnasium, Anpassad gymnasieskola
- Ystad Gymnasium, Område 4
Närliggande skolor i Ystad
Fler skolor i Ystad
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Ystad Gymnasium, Område 3
Vilka gymnasieprogram finns på Ystad Gymnasium, Område 3?
Ystad Gymnasium, Område 3 erbjuder 3 nationella program: högskoleförberedande program (Samhällsvetenskapsprogrammet, Ekonomiprogrammet, Estetiska programmet).
Vad är betygspoängen på Ystad Gymnasium, Område 3?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Ystad Gymnasium, Område 3 är 15,1 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (16,0 p), lägst Estetiska programmet (14,5 p).
Hur många av eleverna på Ystad Gymnasium, Område 3 blir behöriga till högskolan?
97,4 % av eleverna på Ystad Gymnasium, Område 3 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur många lärare på Ystad Gymnasium, Område 3 är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 90,4 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 15,5 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Ystad Gymnasium, Område 3?
Ystad Gymnasium, Område 3 har omkring 490 elever (2025/26).
Vilken typ av skola är Ystad Gymnasium, Område 3?
Ystad Gymnasium, Område 3 är en kommunal skola i Ystad (Gymnasium).
Mer statistik om Ystad Gymnasium, Område 3
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →