Ystad Gymnasium, Område 5 — gymnasium, betygspoäng 13,2
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Ystad Gymnasium, Område 5 är en kommunal gymnasieskola i Ystad med 7 nationella program (7 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (6 av 7 program med redovisat värde) är 13,2 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,4 poäng. 52,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Hantverksprogrammet (14,3 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (12,0 p).
Yrkesprogram (7)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | 13,0 | 66,7 % | 97,3 % | 218–237 | 120 |
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 12,9 | 37,9 % | 72,4 % | 160–197 | 80 |
| Fordons- och transportprogrammet | 12,0 | – | 71,4 % | 103–200 | 80 |
| Restaurang- och livsmedelsprogrammet | 13,1 | – | 71,4 % | 158–232 | 50 |
| Hotell- och turismprogrammet | 13,8 | – | 68,8 % | 145–221 | 40 |
| Frisör- och stylistprogrammet | – | – | – | 193–235 | 20 |
| Hantverksprogrammet | 14,3 | – | 100,0 % | – | – |
Introduktionsprogram (2)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever
Personal, gymnasiet på Ystad Gymnasium, Område 5
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 93,4 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 9,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Ystad Gymnasium, Område 5, Ystad
Ystad Gymnasium, Område 5 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Ystad.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (6 av 7 program med redovisat värde) är 13,2 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,7 poäng.
52,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 197 och 237 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,6, studiero 6,5 och nöjdhet med skolan 7,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Industrigatan 6, 27139 Ystad
Visa på kartaGymnasieskolor nära Ystad Gymnasium, Område 5
- Ystad Gymnasium, Anpassad gymnasieskola
- Ystad Gymnasium, Område 4
- Ystad Gymnasium, Område 1
- Ystad Gymnasium, Område 2
Närliggande skolor i Ystad
Fler skolor i Ystad
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Ystad Gymnasium, Område 5
Vilka gymnasieprogram finns på Ystad Gymnasium, Område 5?
Ystad Gymnasium, Område 5 erbjuder 7 nationella program: yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet, Hotell- och turismprogrammet, Frisör- och stylistprogrammet, Hantverksprogrammet).
Vad är betygspoängen på Ystad Gymnasium, Område 5?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Ystad Gymnasium, Område 5 är 13,2 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Hantverksprogrammet (14,3 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (12,0 p).
Hur många av eleverna på Ystad Gymnasium, Område 5 blir behöriga till högskolan?
52,3 % av eleverna på Ystad Gymnasium, Område 5 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Hur höga är antagningspoängen till Ystad Gymnasium, Område 5?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 197 och 237 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Ystad Gymnasium, Område 5 är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 93,4 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 9,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Ystad Gymnasium, Område 5?
Ystad Gymnasium, Område 5 har omkring 420 elever (2025/26).
Mer statistik om Ystad Gymnasium, Område 5
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →