Betygskartan
Meny

Betyg och meritvärde i Heby 2025/26

Heby har 14 skolenheter (alla skolformer, varav 9 grund- eller gymnasieskolor) — 2 friskolor och 12 kommunala. Kommunsnittet är 207,2 poäng, jämfört med rikssnittet på 229,7 poäng.

14 Skolenheter
207,2 Snitt meritvärde
69,9 % Behöriga lärare (snitt)

Skolsituationen i Heby

I Heby finns 14 skolenheter i Betygskartans data — 12 kommunala och 2 fristående. Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 207,2 poäng, vilket är 22,5 poäng under rikssnittet på 229,7 poäng. Kommunsnitt och rikssnitt avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26). Bland 8 rankade kommuner i Uppsala län placerar sig Heby på plats 5. Andelen behöriga lärare är i genomsnitt 69,9 procent. Kommunen lägger 152 741 kronor per elev och år (kalenderåret 2025). Antalet elever per lärartjänst är 12,1 (2025). Heby skola 7-9 har högst meritvärde bland kommunens grundskolor med 217,5 poäng. Meritvärdet påverkas starkt av elevernas bakgrund. Skolverkets SALSA-modell visar hur en skola presterar i förhållande till sina förutsättningar, så råa kommunsnitt bör tolkas med försiktighet.

Letar du efter dina egna betyg?

Betygskartan visar statistik och jämförelser — inte enskilda personers betyg. Vill du beställa en betygskopia från en skola i Heby kontaktar du skolans expedition eller kommunens utbildningsförvaltning direkt. Många kommuner hanterar betygsutdrag digitalt via plattformar som Dexter eller IST, annars via en e-tjänst på kommunens webbplats.

Resurser och förutsättningar

Kommunala nyckeltal från Kolada — officiell statistikdatabas för kommuner och regioner.

12,1 Elever per lärare (2025)
152 741 kr Kostnad per elev/år (2025)

Toppskolor i Heby

Grundskolor rankade efter meritvärde åk 9, läsåret 2025/26.

  1. 1 Heby skola 7-9 217,5 p
  2. 2 Östervåla skola 7-9 194,2 p

Position i Uppsala län

Rangordning efter snittmeritvärde bland kommuner i Uppsala län.

5 av 8

Heby placerar sig som nr 5 i Uppsala län med ett snittmeritvärde på 207,2 poäng.

Alla skolor i Heby

Sök skolnamn
Postort
Skoltyp
Huvudman

Visar 14 av 14 skolenheter

— innebär att skolenheten saknar meritvärde för åk 9 läsåret 2025/26. Antingen redovisas inget meritvärde för enheten (till exempel gymnasium, komvux, anpassad skola eller F–6), eller så är värdet inte publicerat eftersom eleverna är för få. Rangnummer visas bara för enheter med meritvärde.

Laddar ner synliga skolor
1

Heby skola 7-9

Grundskola Kommunal

Heby

217,5
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.
-12,2 vs rikssnitt
↑14,4 sedan 2019/20
2

Östervåla skola 7-9

Grundskola Kommunal

Heby

194,2
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.
-35,5 vs rikssnitt
↓5,6 sedan 2019/20

Harbo skola F-6

Grundskola Kommunal

Heby

—
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.

Heby skola F-6

Grundskola Kommunal

Heby

—
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.

Huddunge Byskola

Grundskola Friskola

Heby

—
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.

Morgongåva skola F-6

Grundskola Kommunal

Heby

—
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.

Tärnsjö skola F-6

Grundskola Kommunal

Heby

—
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.

Vittinge skola F-3

Grundskola Kommunal

Heby

—
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.

Östervåla skola F-6

Grundskola Kommunal

Heby

—
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.

CLL/SFI

Vuxenutbildning Kommunal

Heby

—
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.

CLL/Vuxenutbildningen

Vuxenutbildning Kommunal

Heby

—
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.
—
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.

Heby anpassad grundskola

Anpassad grundskola Kommunal

Heby

—
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.

Komvux anpassad utbildning

Vuxenutbildning Kommunal

Heby

—
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.