Betygskartan
Meny

Betyg och meritvärde i Härjedalen 2025/26

Härjedalen har 11 skolenheter (alla skolformer, varav 10 grund- eller gymnasieskolor) — 0 friskolor och 11 kommunala. Kommunsnittet är 226,1 poäng, jämfört med rikssnittet på 229,7 poäng.

11 Skolenheter
226,1 Snitt meritvärde
59,2 % Behöriga lärare (snitt)

Skolsituationen i Härjedalen

I Härjedalen finns 11 skolenheter i Betygskartans data — 11 kommunala och 0 fristående. Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 226,1 poäng, vilket är 3,6 poäng under rikssnittet på 229,7 poäng. Kommunsnitt och rikssnitt avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26). Bland 8 rankade kommuner i Jämtlands län placerar sig Härjedalen på plats 3. Andelen behöriga lärare är i genomsnitt 59,2 procent. Kommunen lägger 191 054 kronor per elev och år (kalenderåret 2025). Antalet elever per lärartjänst är 10,2 (2025). Funäsdalens skola har högst meritvärde bland kommunens grundskolor med 256,8 poäng. Meritvärdet påverkas starkt av elevernas bakgrund. Skolverkets SALSA-modell visar hur en skola presterar i förhållande till sina förutsättningar, så råa kommunsnitt bör tolkas med försiktighet.

Letar du efter dina egna betyg?

Betygskartan visar statistik och jämförelser — inte enskilda personers betyg. Vill du beställa en betygskopia från en skola i Härjedalen kontaktar du skolans expedition eller kommunens utbildningsförvaltning direkt. Många kommuner hanterar betygsutdrag digitalt via plattformar som Dexter eller IST, annars via en e-tjänst på kommunens webbplats.

Resurser och förutsättningar

Kommunala nyckeltal från Kolada — officiell statistikdatabas för kommuner och regioner.

10,2 Elever per lärare (2025)
191 054 kr Kostnad per elev/år (2025)

Toppskolor i Härjedalen

Grundskolor rankade efter meritvärde åk 9, läsåret 2025/26.

  1. 1 Funäsdalens skola 256,8 p
  2. 2 Sonfjällsskolan 233,3 p
  3. 3 Södra Skolan 211,5 p

Position i Jämtlands län

Rangordning efter snittmeritvärde bland kommuner i Jämtlands län.

3 av 8

Härjedalen placerar sig som nr 3 i Jämtlands län med ett snittmeritvärde på 226,1 poäng.

Alla skolor i Härjedalen

Sök skolnamn
Postort
Skoltyp
Huvudman

Visar 11 av 11 skolenheter

— innebär att skolenheten saknar meritvärde för åk 9 läsåret 2025/26. Antingen redovisas inget meritvärde för enheten (till exempel gymnasium, komvux, anpassad skola eller F–6), eller så är värdet inte publicerat eftersom eleverna är för få. Rangnummer visas bara för enheter med meritvärde.

Laddar ner synliga skolor
1

Funäsdalens skola

Grundskola Kommunal

Härjedalen

256,8
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.
+27,1 vs rikssnitt
↑20,4 sedan 2019/20
2

Sonfjällsskolan

Grundskola Kommunal

Härjedalen

233,3
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.
+3,6 vs rikssnitt
↑13,1 sedan 2019/20
3

Södra Skolan

Grundskola Kommunal

Härjedalen

211,5
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.
-18,2 vs rikssnitt
↓2,9 sedan 2019/20

Bruksvallarnas skola

Grundskola Kommunal

Härjedalen

—
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.

Furulundsskolan

Grundskola Kommunal

Härjedalen

—
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.

Härjedalens gymnasium

Gymnasium Kommunal

Härjedalen

—
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.

Lofsdalens skola

Grundskola Kommunal

Härjedalen

—
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.

Norra Skolan

Grundskola Kommunal

Härjedalen

—
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.

Vemdalens skola

Grundskola Kommunal

Härjedalen

—
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.

Ytterhogdals Centralskola

Grundskola Kommunal

Härjedalen

—
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.

Komvux

Vuxenutbildning Kommunal

Härjedalen

—
Meritvärde Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.