Betygskartan
Meny

Härjedalens gymnasium — gymnasium, betygspoäng 14,1

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Härjedalen · Sveg

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Sveg finns Härjedalens gymnasium, en kommunal gymnasieskola, med 6 nationella program (3 högskoleförberedande program, 3 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 6 program med redovisat värde) är 14,1 poäng (2022/23–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 14,1 poäng. 100,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

14,1 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2022/23–2024/25 + 0,2 mot snittet för alla program (oviktat)
100,0 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 3 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 18,2 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
66,8 % Behöriga lärare -10,9 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
190 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,7 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (11,7 p).

Högskoleförberedande program (3)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Ekonomiprogrammet 14,8 100,0 % – 178–237 50
Naturvetenskapsprogrammet 15,7 100,0 % – 170–278 30
Samhällsvetenskapsprogrammet 14,2 100,0 % – – 20

Yrkesprogram (3)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Fordons- och transportprogrammet 11,7 – 91,7 % 175–201 30
Industritekniska programmet – – – 178–222 20
Naturbruksprogrammet – – – 135–215 20
Introduktionsprogram (4)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Härjedalens gymnasium

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är 66,8 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 6,5 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,7 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,6 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
6,9 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Härjedalens gymnasium, Härjedalen

Härjedalens gymnasium är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Sveg. Skolan tillhör Härjedalen kommun.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 6 program med redovisat värde) är 14,1 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

100,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 201 och 278 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,7, studiero 6,6 och nöjdhet med skolan 6,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Vallarvägen 2, 84232 Sveg

0680-16297

https://herjedalensgymnasium.se/

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Härjedalens gymnasium

Närliggande skolor i Härjedalen och Jämtlands län

Fler skolor i Härjedalen

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Härjedalens gymnasium

Vilka gymnasieprogram finns på Härjedalens gymnasium?

Härjedalens gymnasium erbjuder 6 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (Fordons- och transportprogrammet, Industritekniska programmet, Naturbruksprogrammet).

Vad är betygspoängen på Härjedalens gymnasium?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Härjedalens gymnasium är 14,1 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,7 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (11,7 p).

Hur många av eleverna på Härjedalens gymnasium blir behöriga till högskolan?

100,0 % av eleverna på Härjedalens gymnasium är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Härjedalens gymnasium?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 201 och 278 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Härjedalens gymnasium är behöriga?

Lärarbehörigheten är 66,8 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 6,5 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Härjedalens gymnasium?

Härjedalens gymnasium har omkring 190 elever (2025/26).

Mer statistik om Härjedalens gymnasium

← Se alla skolor i Härjedalen

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →