Sonfjällsskolan — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Härjedalen · Hede
Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem
Sonfjällsskolan är en kommunal skola (grundskola) i Hede med ett meritvärde på 233,3 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 13,1 poäng sedan läsåret 2019/20. Lärarbehörigheten är hög — 78,7 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår. Skolverket avrundar till ~100 % när bara några få elever saknar behörighet, och ett sådant värde visas här som 100,0 %.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 220,2 | 211,5 | 221,5 | 223,0 | 216,8 | 231,7 | 233,3 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen.
SALSA: presterar Sonfjällsskolan som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 11 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 228 p · Faktiskt: 217 p · Avvikelse: -11 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Sonfjällsskolan ligger 11 poäng under förväntan för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 228 poäng och skolan nådde 217 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Sonfjällsskolan
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
78,7 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet i ämnet (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 8,7 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Sonfjällsskolan, Härjedalen
Sonfjällsskolan är en grundskola (kommunal skola) belägen i Hede. Skolan tillhör Härjedalen kommun.
Skolans meritvärde är 233,3 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 3,6 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 226,1 poäng är meritvärdet högre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 11 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 228 poäng och skolan nådde 217 poäng.
Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2019/20 — från 220,2 till 233,3 poäng, en förbättring med 13,1 poäng.
Lärarbehörigheten är 78,7 %, något över rikssnittet på 73,3 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,6, studiero 4,6 och nöjdhet med skolan 7,6. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Skolgatan 13, 84631 Hede
Visa på kartaSkolor nära Sonfjällsskolan
Närliggande skolor i Härjedalen
Fler skolor i Härjedalen
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Sonfjällsskolan
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Musik, Bild, Engelska, Svenska, Teknik. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Fysik, Religionskunskap.
Vanliga frågor om Sonfjällsskolan
Vad är meritvärdet på Sonfjällsskolan?
Meritvärdet på Sonfjällsskolan är 233,3 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Sonfjällsskolan placerar sig över rikssnittet med 3,6 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Sonfjällsskolan är behöriga?
På Sonfjällsskolan har 78,7 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Sonfjällsskolan?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Sonfjällsskolan 11 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 228, faktiskt 217 poäng).
Vilken typ av skola är Sonfjällsskolan?
Sonfjällsskolan är en kommunal skola i Härjedalen (Grundskola).
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Sonfjällsskolan?
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,6, studiero 4,6 och nöjdhet med skolan 7,6. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Hur har meritvärdet på Sonfjällsskolan förändrats de senaste åren?
Meritvärdet på Sonfjällsskolan var 220,2 poäng läsåret 2019/20 och 233,3 poäng läsåret 2025/26 — en ökning med 13,1 poäng under perioden.
Mer statistik om Sonfjällsskolan
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →