Östervåla skola 7-9 — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Heby · Östervåla
Grundskola åk 7–9
Östervåla skola 7-9 i Östervåla är en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 194,2 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 5,6 poäng sedan läsåret 2019/20. Gymnasiebehörigheten är 70,8 %, vilket är under rikssnittet. Lärarbehörigheten är hög — 84,2 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 199,8 | 182,3 | 180,0 | 212,4 | 184,7 | 200,5 | 194,2 |
SALSA: presterar Östervåla skola 7-9 som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 21 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 206 p · Faktiskt: 185 p · Avvikelse: -21 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Östervåla skola 7-9 ligger 21 poäng under förväntan för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 206 poäng och skolan nådde 185 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Östervåla skola 7-9
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
84,2 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet — markant högre än rikssnittet på 73,3 %.
Skolan har i genomsnitt 13,6 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Östervåla skola 7-9, Heby
Östervåla skola 7-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Östervåla. Skolan tillhör Heby kommun.
Skolans meritvärde är 194,2 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 35,5 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 207,2 poäng är meritvärdet lägre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 21 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 206 poäng och skolan nådde 185 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 199,8 till 194,2 poäng, en minskning med 5,6 poäng.
Lärarbehörigheten på skolan är hög — 84,2 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, är legitimerade och behöriga, att jämföra med rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är 70,8 %, under rikssnittet på 83,5 %. Det innebär att fler elever än genomsnittet saknar behörighet att söka gymnasiets yrkesprogram.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,7, studiero 6,3 och nöjdhet med skolan 7,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Skolgatan 1, 74046 Östervåla
Visa på kartaSkolor nära Östervåla skola 7-9
Närliggande skolor i Heby
Fler skolor i Heby
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Östervåla skola 7-9
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Hem- och konsumentkunskap, Idrott och hälsa. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Geografi, Samhällskunskap, Historia, Svenska, Religionskunskap, Fysik, Moderna språk, Matematik, Biologi, Kemi.
Vanliga frågor om Östervåla skola 7-9
Vad är meritvärdet på Östervåla skola 7-9?
Meritvärdet på Östervåla skola 7-9 är 194,2 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Östervåla skola 7-9 placerar sig under rikssnittet med 35,5 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Östervåla skola 7-9 är behöriga?
På Östervåla skola 7-9 har 84,2 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Östervåla skola 7-9?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Östervåla skola 7-9 21 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 206, faktiskt 185 poäng).
Vilken typ av skola är Östervåla skola 7-9?
Östervåla skola 7-9 är en kommunal skola i Heby (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Östervåla skola 7-9?
På Östervåla skola 7-9 är 70,8 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Östervåla skola 7-9?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,7, studiero 6,3 och nöjdhet med skolan 7,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Östervåla skola 7-9
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →