Betygskartan
Meny

Heby skola 7-9 — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Heby

Grundskola Kommunal

Grundskola åk 7–9

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

Heby skola 7-9 är en kommunal skola (grundskola) i Heby med ett meritvärde på 217,5 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 14,4 poäng sedan läsåret 2019/20. 80,0 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Lärarbehörigheten är hög — 84,6 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.

217,5 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 -12,2 mot rikssnittet +10,3 mot kommunsnittet
84,6 % Behöriga lärare + 11,3 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 217,5 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

80,0 % Yrkesprogram (YR)
80,0 % Estetiska (ES)
75,6 % SA / EK / HU
80,0 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

10,3 NP Svenska
9,8 NP Matematik
14,1 NP Engelska

Meritvärde över tid

↑14,4 sedan 2019/20
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
203,1221,3209,3229,7208,4217,5217,5

SALSA: presterar Heby skola 7-9 som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade som förväntat 2023/24SALSA ?

Skolan presterade i linje med vad elevernas bakgrund förutspår (läsåret 2023/24).

Förväntat: 210 p · Faktiskt: 208 p · Avvikelse: -2 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.

Baserat på elevernas bakgrund (föräldrarnas utbildning, andel nyinvandrade elever och andel pojkar) förväntades ett meritvärde på 210 poäng. Heby skola 7-9 uppnådde 208 poäng — i linje med förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Heby skola 7-9

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Lärarbehörigheten på Heby skola 7-9 är hög: 84,6 % jämfört med rikssnittet på 73,3 %.

Skolan har i genomsnitt 12,4 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,9 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,0)
4,6 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -1,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (5,8)
4,8 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -2,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,8)
5,5 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,3)

Sammanfattning — Heby skola 7-9, Heby

Heby skola 7-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Heby.

Skolans meritvärde är 217,5 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 12,2 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 207,2 poäng är meritvärdet högre.

Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan i linje med förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 210 poäng.

Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2019/20 — från 203,1 till 217,5 poäng, en förbättring med 14,4 poäng.

Lärarbehörigheten på skolan är hög — 84,6 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, är legitimerade och behöriga, att jämföra med rikssnittet på 73,3 %.

Gymnasiebehörigheten är 80,0 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 4,6 och nöjdhet med skolan 5,5. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 4,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Skolgatan 7, 74431 Heby

0224-36272

http://www.heby.se

Visa på karta

Skolor nära Heby skola 7-9

Närliggande skolor i Heby

Fler skolor i Heby

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Heby skola 7-9

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Musik. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Historia, Biologi, Kemi, Moderna språk, Matematik.

Vanliga frågor om Heby skola 7-9

Vad är meritvärdet på Heby skola 7-9?

Meritvärdet på Heby skola 7-9 är 217,5 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Heby skola 7-9 placerar sig under rikssnittet med 12,2 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Heby skola 7-9 är behöriga?

På Heby skola 7-9 har 84,6 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Heby skola 7-9?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Heby skola 7-9 i linje med förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24.

Vilken typ av skola är Heby skola 7-9?

Heby skola 7-9 är en kommunal skola i Heby (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Heby skola 7-9?

På Heby skola 7-9 är 80,0 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Heby skola 7-9?

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 4,6 och nöjdhet med skolan 5,5. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 4,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Mer statistik om Heby skola 7-9

← Se alla skolor i Heby

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →