Betygskartan
Meny

Ängås skola 7-9 — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Orust · Svanesund

Grundskola Kommunal

Grundskola åk 7–9

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

Ängås skola 7-9 i Svanesund är en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 239,0 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 4,8 poäng sedan läsåret 2019/20. Lärarbehörigheten är hög — 82,0 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.

239,0 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 +9,3 mot rikssnittet +8,2 mot kommunsnittet
82,0 % Behöriga lärare + 8,7 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 239,0 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

90,5 % Yrkesprogram (YR)
88,9 % Estetiska (ES)
86,4 % SA / EK / HU
88,9 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

11,7 NP Svenska
9,1 NP Matematik
15,0 NP Engelska

Meritvärde över tid

↑4,8 sedan 2019/20
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
234,2226,5230,9229,7225,7224,7239,0

SALSA: presterar Ängås skola 7-9 som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade som förväntat 2023/24SALSA ?

Skolan presterade i linje med vad elevernas bakgrund förutspår (läsåret 2023/24).

Förväntat: 224 p · Faktiskt: 226 p · Avvikelse: +2 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.

Baserat på elevernas bakgrund (föräldrarnas utbildning, andel nyinvandrade elever och andel pojkar) förväntades ett meritvärde på 224 poäng. Ängås skola 7-9 uppnådde 226 poäng — i linje med förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Ängås skola 7-9

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

82,0 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet i ämnet (rikssnitt: 73,3 %).

Skolan har i genomsnitt 8,8 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,1 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,0)
5,6 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (5,8)
6,4 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,8)
6,7 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) +0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,3)

Sammanfattning — Ängås skola 7-9, Orust

Ängås skola 7-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Svanesund. Skolan tillhör Orust kommun.

Skolans meritvärde är 239,0 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 9,3 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 230,8 poäng är meritvärdet högre.

Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan i linje med förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 224 poäng.

Meritvärdet har haft en positiv utveckling sedan läsåret 2019/20: från 234,2 till 239,0 poäng.

Lärarbehörigheten är 82,0 %, något över rikssnittet på 73,3 %.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,1, studiero 5,6 och nöjdhet med skolan 6,7. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Rödsvägen 12, 47232 Svanesund

0304-334800

http://www.orust.se

Visa på karta

Skolor nära Ängås skola 7-9

Närliggande skolor i Orust

Fler skolor i Orust

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Ängås skola 7-9

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Slöjd, Engelska, Teknik, Bild. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Matematik, Moderna språk.

Vanliga frågor om Ängås skola 7-9

Vad är meritvärdet på Ängås skola 7-9?

Meritvärdet på Ängås skola 7-9 är 239,0 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Ängås skola 7-9 placerar sig över rikssnittet med 9,3 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Ängås skola 7-9 är behöriga?

På Ängås skola 7-9 har 82,0 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Ängås skola 7-9?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Ängås skola 7-9 i linje med förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24.

Vilken typ av skola är Ängås skola 7-9?

Ängås skola 7-9 är en kommunal skola i Orust (Grundskola).

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Ängås skola 7-9?

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,1, studiero 5,6 och nöjdhet med skolan 6,7. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Hur har meritvärdet på Ängås skola 7-9 förändrats de senaste åren?

Meritvärdet på Ängås skola 7-9 var 234,2 poäng läsåret 2019/20 och 239,0 poäng läsåret 2025/26 — en ökning med 4,8 poäng under perioden.

Mer statistik om Ängås skola 7-9

← Se alla skolor i Orust

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →