Betygskartan
Meny

Henåns skola 7-9 — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Orust · Henån

Grundskola Kommunal

Grundskola åk 7–9

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

Henåns skola 7-9 är en kommunal skola (grundskola) i Henån med ett meritvärde på 225,2 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 13,8 poäng sedan läsåret 2019/20. 87,0 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Lärarbehörigheten är hög — 80,2 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.

225,2 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 -4,5 mot rikssnittet -5,6 mot kommunsnittet
80,2 % Behöriga lärare + 6,9 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 225,2 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

87,0 % Yrkesprogram (YR)
85,7 % Estetiska (ES)
80,5 % SA / EK / HU
85,7 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

11,6 NP Svenska
11,0 NP Matematik
15,3 NP Engelska

Meritvärde över tid

↑13,8 sedan 2019/20
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
211,4213,6229,9220,4204,0215,2225,2

SALSA: presterar Henåns skola 7-9 som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade under förväntan 2023/24SALSA ?

Skolan presterade 12 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).

Förväntat: 217 p · Faktiskt: 204 p · Avvikelse: -12 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen. Skolverket avrundar värdena var för sig, så avvikelsen kan skilja en poäng från differensen.

Henåns skola 7-9 ligger 12 poäng under förväntan för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 217 poäng och skolan nådde 204 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Henåns skola 7-9

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

80,2 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet i ämnet (rikssnitt: 73,3 %).

Skolan har i genomsnitt 12,3 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,1 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,0)
6,0 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (5,8)
6,1 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,7 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,8)
6,6 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) +0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,3)

Sammanfattning — Henåns skola 7-9, Orust

Henåns skola 7-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Henån. Skolan tillhör Orust kommun.

Skolans meritvärde är 225,2 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 4,5 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 230,8 poäng är meritvärdet lägre.

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 12 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 217 poäng och skolan nådde 204 poäng.

Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2019/20 — från 211,4 till 225,2 poäng, en förbättring med 13,8 poäng.

Lärarbehörigheten är 80,2 %, något över rikssnittet på 73,3 %.

Gymnasiebehörigheten är 87,0 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,1, studiero 6,0 och nöjdhet med skolan 6,6. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Skolvägen 1, 47332 Henån

0304-334220

http://www.orust.se

Visa på karta

Skolor nära Henåns skola 7-9

Närliggande skolor i Orust

Fler skolor i Orust

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Henåns skola 7-9

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Matematik, Religionskunskap.

Vanliga frågor om Henåns skola 7-9

Vad är meritvärdet på Henåns skola 7-9?

Meritvärdet på Henåns skola 7-9 är 225,2 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Henåns skola 7-9 placerar sig under rikssnittet med 4,5 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Henåns skola 7-9 är behöriga?

På Henåns skola 7-9 har 80,2 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Henåns skola 7-9?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Henåns skola 7-9 12 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 217, faktiskt 204 poäng).

Vilken typ av skola är Henåns skola 7-9?

Henåns skola 7-9 är en kommunal skola i Orust (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Henåns skola 7-9?

På Henåns skola 7-9 är 87,0 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Henåns skola 7-9?

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,1, studiero 6,0 och nöjdhet med skolan 6,6. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Mer statistik om Henåns skola 7-9

← Se alla skolor i Orust

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →